Acai Berry Çayının Faydaları

Acai Berry – Diyetinize ekleyebileceğiniz birçok sağlıklı meyve var, ama acai (telaffuz edilen ah-sigh-ee) dutu, bulacağınız en sağlıklı meyvelerden biridir. Bu kırmızımsı mor yuvarlak meyveler, Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında bulunur. Antioksidanlar ve kilo vermeye yardımcı olan, kolesterolü azaltan ve sağlıklı bir kalbi teşvik eden önemli vitamin ve mineraller içerirler.

Bu meyveler ilk olarak Amazon kabileleri tarafından birkaç rahatsızlığı tedavi etmek için kullanıldı. Acai meyvelerinin doğal antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve kolesterolü düşürdüğünü, sağlıklı bir kalbi teşvik ettiklerini ve prostat büyümesini (doğanın viagra’sını) kontrol ettiklerini bulmuşlardır. Daha sonra Batı dünyasında Acai meyveleri hamur haline getirilmiş ve çok sağlıklı olduğu bilinen şarap yapımında kullanılmıştır.

Acai Berry Çayının Faydaları

  • Kalp sağlığına iyi gelir
  • Antioksidan içerir
  • Cildi pürüzsüzleştirir
  • Beyin fonksiyonlarını geliştirir
  • Yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır
  • Kolesterolü düşürür
  • Kilo kaybına yardımcı olur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kansere karşı koruma sağlar
  • Sağlıklı omega yağ asitleri içerir

Acai Berry Çayı Nasıl Hazırlanır?

Acai berry çayını meyveyi yeşil çay, oolong çayı, siyah çay ve beyaz çay ile karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Eczanelerde, besin takviyesi satan mağazalarda ve aktarlarda bulabileceğiniz acai berry tozunu diğer çaylarla karıştırarak demleyebilirsiniz. Acai berry’nin tatlı bir aroması olduğu için tatlandırıcı ya da şeker kullanmanıza gerek yoktur. Bir bardak acai berry çayı hazırlamak için bir çay kaşığı toz kullanabilirsiniz.

Acai Berry Faydaları

Acai berry çilek, kurt üzümü, noni ve ahududu ile birlikte gırtlak kanserine karşı koruma sağlayan meyveler arasında yer almaktadır. Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde 2008 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre acai berry suyu antioksidan içeriği en yüksek içecekler arasında gösterilmiştir. 10 meyve, çay ve bitkiler üzerinde yapılan araştırmada acai berry’den alınan antioksidanların diğer besinlerden daha etkili olduğu sonucu elde edilmiş.

Tüm dünyada kilo vermeye yardımcı özelliği ile popülerlik kazanan acai berry’nin bu yönde olumlu etkileri konusunda yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Uzmanlar meyvenin kilo verme üzerine etkisi hakkında yorum yapmamakla birlikte daha sağlıklı bir beslenme biçimine geçişte yardımcı olabileceği ve vücudun zararlı toksinlerden temizlenmesi adına faydaları olabileceği görüşünde birleşmektedir.

Omega 9 ve omega 6 gibi sağlıklı yağ asitleri açısından zengin olan acai berry iyi bir yağ kaynağı olarak kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca lifli içeriği ile metabolizmaya yardımcı olarak sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Acai Meyvelerinin Besin Değeri Nedir?

Acai meyveleri, önemli bir dizi mineral ve hayati besin maddesi içerdiğinden, diyetinize besleyici bir katkı olabilir. Bu meyvelerin beslenme değerleri aşağıdadır.

BESIN BESIN
Enerji 60 kcal
Protein 2 gram
Şişman 5 gram
Karbonhidrat 6 gram
Lif 3 gram
Şeker 2 gram
Kalsiyum 40 mg
Demir 1.51 mg
Sodyum 7 mg
C vitamini 13.4 mg
A vitamini 1400 IU (% 15 DV)
Manganez % 130 DV
Bakır % 8 DV
Kolesterol 0

Vitaminler ve Mineraller: Acai meyveleri, daha sağlıklı bir vücut oluşturmaya, toksinleri temizlemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan hayati vitaminler ve minerallerle yüklüdür.

Antioksidanlar: Genel sağlığın korunmasında hayati bir rol oynayan antioksidanlar açısından zengindirler. Bu antioksidanlar serbest radikallerin oksidatif hasar oranını yavaşlatır.

Yağlar: Bu meyveler önemli miktarda yağ içerir, ancak çoğu sağlıklı yağlar şeklindedir. Kötü kolesterolü azaltmaya ve vücutta iyi kolesterolü artırmaya ve aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olurlar.

Acai Berry Yan Etkileri

Acai berry içeren ürünlerin fazla tüketiminde en sık görülen yan etki gastrointestinal semptomlardır. Uzun süreli acai berry kullanımı müshil etkisi yaratabilir ve bağırsak tembelliğine yol açabilir. Yüksek miktarda lif içeren meyveyi ilk kullandığınızda ishal olabilirsiniz. İshalle birlikte su kaybı olacağından bol bol su tüketmeniz tavsiye edilir. Acai berry tableti, tozu veya çayı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.