Beyaz Çay Faydaları

Beyaz çay,  yeşil çay ve siyah çay gibi Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Yeşil ve siyah çay muadillerinden daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olmanın yanı sıra, beyaz çay en az miktarda kafein içerir. Hazırlanmasında hiçbir ısıtma veya oksitleyici olmadığından, beyaz çay en az işlenen çay çeşidi olarak kabul edilir.

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çay, yeşil ve siyah çaylar kadar henüz yeterince araştırılmamış olsa da, demlemenin sağlığınızı zenginleştirdiğini gösteren kanıtlar zamanla artmaktadır.

1) Beyaz Çay Zayıflatırmı:  2009 yılında yapılan çalışmada, araştırmacılar, beyaz çayın anti-obezite etkilerini, insan yağ hücreleri üzerinde bir dizi deneyde test etti. Sonuçlar beyaz çay ekstresinin mevcut yağ hücrelerinde yağın parçalanmasını sağladığını gösterdi. Dahası, beyaz çay, yeni yağ hücrelerinin büyümesi için hayati önem taşıyan genlerin etkinliğini azaltmış gibi görünüyordu.

Çalışmanın yazarları, beyaz çayın “ideal bir doğal zayıflama kaynağı” olabileceğini öne sürerken, bilim adamları henüz çayın (bir laboratuardaki hücrelere doğrudan uygulanmak yerine) obezite ile savaşıp mücadele edip edemeyeceği hakkında yeterince araştırma olmadığını söylediler.

2) Kanseri Önleme:  Beyaz çay, dört beyaz çay çeşidini (Silver Needle, Flowery Pekoe, Mutan White) test eden çalışmasya göre, DNA mutasyonlarını (genetik materyalde potansiyel olarak kansere neden olan değişiklikler) engelleyebilir.

Ertesi yıl yayımlanan hayvan tabanlı bir çalışmada, araştırmacılar beyaz çayın aberan kriptlerin (kolon kanserine öncü) güçlü bir inhibitörü olabileceğini bulmuşlardır.

3) Cilt Bakımı:  Topikal olarak uygulanan beyaz çay, cilt hücrelerinin bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir ve zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruyabilir. Çalışmanın beyaz çay bazlı ürünler üreten bir cilt bakım şirketi tarafından finanse edildiği belirtilmelidir.

 

Kaynaklar:

Baron ED, Swain FR, Matsui M, Marenus K, Maes D, Cooper KD, Stevens SR. “İnsan Derisinde Uv’ye Bağlı Langerhans Hücre Tükenmesi ve DNA Hasarı Karşı Topikal Beyaz Çayın Etkinliği.” Cleveland Üniversitesi Hastanesi / Case Western Reserve Üniversitesi, Cleveland, Ohio; ve Estee Lauder Şirketleri, Melville, New York, ABD. 2003.

Gilberto Santana-Rios, Gayle A. Orner, Meirong Xu, Maria Izquierdo-Pulido ve Roderick H. Dashwood. “F344 Sıçanında 2-Amino-1-Metil-6-Fenilimidazo [4,5-b] Piridine Bağlı Kolonik Absorbentin Beyaz Çayının İnhibisyonu”. Beslenme ve Kanser 2001; 41 (1-2): 98-103.

Santana-Rios G, Orner GA, Amantana A, Provost C, Wu SY, Dashwood RH. “Salmonella Testinde Yeşil Çay ile Karşılaştırıldığında Beyaz Çayın Güçlü Antimutagenik Aktivitesi.” Mutasyon Araştırmaları 2001 22; 495 (1-2): 61-74.

Söhle J, Knott A, Holtzmann U, Siegner R, Grönniger E, Schepky A, Gallinat S, Wenck H, Stäb F, Winnefeld M. “Beyaz Çay Ekstresi, Lipolitik Aktiviteyi ve İnsan Subkutanozunda (Pre) -Adipositlerde Adipogenezin Önlenmesini Engeller.” Beslenme ve Metabolizma 2009 1; 6 (1): 20.