Blender Kullanılırken Yapılan 9 Büyük Hata

Günümüzde blender, modern mutfağın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bununla birlikte, bu mutfak ekipmanını kullanırken, bazı hatalar yapmış ve verimsiz bir şekilde çalışmasını sağlamış olabilirsiniz. Yapılan bu hatalar, bu mutfak ekipmanının hızlı bir şekilde hasar görmesine sebep olabilir. Sizin için 9 tanesini derledik. Okumanızda fayda var.

1.Kullandıktan Sonra Makineyi Yıkayın

Blenderi kullandıktan sonra hemen yıkayın. Uzun süre yıkanmayan bu mutfak ekipmanı, bakterilerin ortaya çıkması için iyi bir ortam yaratır. Dahası, yiyecekler blenderin içine yapışır ve temizlemeyi zorlaştırır.

Tavsiyemiz, kullanıldıktan hemen sonra blenderin içine su katarak ıslatmak ve en kısa sürede yıkamak.

2.Kullandıktan Sonra Fişten Çıkarın

Karıştırma işlemi bittikten sonra, fişten çıkarmayı unutmayın. Yanlışlıkla başlat düğmesine bastığınız anda istenmeyen durumlar oluşabilir. Bu nedenle, blenderi yıkamak için parçalarını sökmeden önce, her zaman fişini çıkarmayı unutmayın.

3.Makineyi Açmadan Önce Kontrol Edin

Çoğu ev kadınının sıklıkla karşılaştığı bir hatadır. Makinenin parçalarının açılmadan önce birbirileri ile uyumlu bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmiyorsanız, plastik kabuk kırılabilir, dişli aşınabilir ve hatta blender aşırı ısınarak kısa devre yapabilir. Bu yüzden makineyi kullanmadan önce dikkatlice kontrol etmelisiniz.

4.Makineyi Kontrollü Bir Şekilde Çalıştırın

Mikserlerin çoğu, harmanlamadan önce, yiyecekleri otomatik olarak karıştırmak için tasarlanmış karıştırma düğmesine sahiptir. Yiyecekleri veya meyveleri karıştırmak için bu düğmeye 5-7 kez basmanız, ardından hızı küçükten büyüğe doğru kademeli olarak arttırmanız gerekir.

Özellikle çok fazla öğütme işlemine ihtiyaç duyuyorsanız, blender’ı sadece 30 saniye – 1 dakika kullanmalı ve kullanmaya devam etmeden önce özellikle makine sıcakken 1-2 dakika kadar bırakmalısınız. Düğmeye uzun süre basılması, makinenin aşırı yüklenmesine neden olur.

5.Birden Fazla Meyve veya Sebzeyi Karıştırmayın

Vitamin veya sebzelerle birlikte kabarık bir karışım yapmak istersiniz, tüm malzemeleri aynı anda blendere boşaltmak zorunda kalırsınız. Bu yanlış bir uygulamadır,  çünkü blender farklı sertliğe sahip olan tüm malzemeleri öğütemez. Bunu yaparsanız blender bozulur.

En iyi yol, malzemeleri kesmek ve bir blender içine koymaktır. Sert yiyecekler önce öğütülmelidir, verilen talimatlara uygun doğru bıçağı kullanın, su veya buz küpleri blender’a son olarak uygun su seviyesinine ulaşmak için konmalıdır. Hammadde ile karışımın pürüzsüz ve lezzetli hale getirilmesi için meyvelerin sert kabukları karıştırılmadan önce sıyrılmalıdır.

6.Ham ve Pişmiş Öğeleri Birlikte Öğütmeyin

Ham ve pişirilmiş öğelerin birlikte öğütülmesi, özellikle bebekler için yiyecek hazırlarken sağlıklı değildir. Yani bunları ayrı ayrı öğütmelisiniz.

7.Çok Amaçlı Karıştırıcıyı Yanlış Kullanmayın

Bir blender genellikle kullanıcının farklı amaçları için birçok bıçak tipiyle birlikte satılır. Bununla birlikte, çok işlevli karıştırıcının birçok tür gıdayı bir arada öğütmesi ile birlikte yanlış kullanılması, makinenin dayanıklılığını büyük ölçüde etkileyecektir.

8.Makul Miktarda Sıvı İlavesi

Sıvı miktarı sadece elde edeceğiniz karışımın miktarını değil, aynı zamanda yoğun bir tadın etkilenmesine sebep olacaktır. Eğer çok az sıvı kullanırsanız, akıcı ve yoğun bir karışım elde edemezsiniz. Bu yüzden, blendere makul miktarda sıvı koymak için iyi bir hesaplama yapmanız gerek. Tavsiyemiz, karışımın sulandırılmış bir çözelti haline gelmesinden kaçınmak için, karışımın neredeyse tamamlandığı sürede su veya süt ilave etmektir.

9.Blenderi Doğru Şekilde Temizleyin

Blenderi doğru temizlemek makinenin dayanıklılığını etkiler. Metal yıkama tabakası veya güçlü kimyasalların kullanılması veya temizlendikten sonra kurulamaması, blenderin çizilmesini ve hoş olmayan kokuların oluşmasını sağlar . Blender’ı temizlemek için sadece yumuşak bir bez ve bulaşık deterjanı kullanmanız gerekir.

Yukarıda, çoğu ev kadınının blenderi kullanırken karşılaştığı 9 yaygın hata vardır.
Bu makineyi uzun süre verimli çalışmasını sağlamanın yanı sıra lezzetli karışımları yapmak için nasıl kullanacağınızı da biliyoruz.