Çayın Faydaları – Yeşil Çay Zayıflatırmı ?

Çayın Faydaları – Çayın sağlık açısından faydalarını sıklıkla duymuşsunuzdur. Ve bazı çay türlerinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini hem yakın çevrenizden hem haberlerde hem de blog yazılarında okumuşsunuzdur. Ama iddialar doğru mu? Bilim bazı çayların zayıflatacağı konusunu destekler, ancak gördüğünüz tüm sağlık iddialarını desteklemez. Çay ve sahip olduğu kaloriler ile alakalı araştırmalarımızı okuyun ve diyetinize en uygun çayı seçin.

Çay, Camellia sinensis bitkisinden gelir. Mağaza raflarında birçok çeşit çay görseniz bile, sadece dört ana çay kategorisi vardır: beyaz çay, yeşil çay, oolong çayı ve siyah çay. Her tip arasındaki fark, her bir yaprak türünün oksitlendiği veya fermente edildiği derecedir. Genellikle, ağır oksitlenmiş çay yaprakları daha koyu veya kırmızıdır ve daha az fermente edilen çaylar daha açık veya daha yeşildir.

Çayın Faydaları

Geleneksel çay, kateşinler, flavonoidler ve tanenler de dahil polifenolleri içerir.

Polifenoller, sağlık açısından fayda sağlayabilecek bitki bazlı kimyasallardır. Araştırmacılar , özellikle belirli popülasyonlarda kansere yakalanma riskini ve tüm nedenlere bağlı mortaliteyi içeren sonuçlar ile flavonoid tüketimini ilişkilendirmişlerdir. Ancak, bilim adamları, flavonoidlerin bu yararları sağlayıp sağlayamayacağını kesin olarak söylemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

Bazı çalışmalar ayrıca çayın iyileştirilmiş uyku ve azalan stresi içeren sonuçlar ile ilişkilendirmiştir. Ancak, çay içilmesinin insanların daha rahat ve uykunun daha iyi olmasına neden olup olmadığını veya daha rahat olma eğilimi olan insanların da çaydan keyif alma eğiliminde olup olmadıklarını belirlemesi için ek araştırmalara ihtiyaç duyulmuştur. Fakat çay, stres ve anksiyete rahatlaması için kullanılan bir bileşik olan L-teanini içerir  .

Son olarak, çay zihinsel olarak dinç eder ve iyi bir üretici olmanızı sağlar. Çay uyanıklığı artırabilecek kafein içerir. Ama aynı zamanda bir hüzün ya da sinirlilik hissi yaratabilir. Daha koyu çay, siyah çay gibi, genellikle (ama her zaman değil) daha fazla kafein içerir. Kafeinden olumlu ya da olumsuz bir fayda elde edip etmediğiniz, kendi duyarlılık düzeyinize bağlı olabilir. Genel olarak, çay bir fincan kahvenin yarım kafeini kadar kafein içerir.

Bitkisel Çayın Faydaları

Bitkisel çay , geleneksel çaydan farklıdır. Bitkisel çaylar kökler, otlar, tohumlar ve diğer bitki materyallerinden yapılır. Bitkisel çay içenler farklı sağlık yararları elde etmek için farklı çeşitleri kullanırlar. Bazı faydalar bilim tarafından desteklenmiştir, ancak yeterince araştırma yoktur.

Bitkisel çayın sayısız çeşitleri vardır. İşte en popüler bitkisel çaylar ve sağlık iddiaları;

  • Papatya , yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğu bilinen popüler bir bitkidir. Bilim adamları anksiyete ve uykusuzluk üzerinde hafifletici bir etkiye sahip olabileceğine inanıyorlar.
  • Limon otu çayı genellikle stresi azaltmak, karnınızı yatıştırmak veya uyumanıza yardımcı olmak için kullanılır. Bazı araştırmalar bu bulguları hayvanlarda doğrulamıştır, ancak araştırmacılar bu yararları insanlarda doğrulamak için daha fazla kanıt gerektiğini göstermektedir.
  • Karahindiba çayı detoks faydaları sağlamak için kullanılır. Karahindiba idrara çıkmayı arttırdığı gösterilse de, henüz yeterince kanıt yoktur.
  • Rooibos çayı antioksidanlar sağlar ve tümör büyümesini inhibe edebileceğine inanır. Bazı insanlar bunu akne, egzama ve kırışıklıklar için kullanırlar ancak bu faydayı destekleyen araştırma eksiktir.

Yeşil Çay Zayıflatırmı ?

Birçok umutlu diyetisyen kilo vermek için çay, özellikle yeşil çay içiyor . Yani bu içecek zayıflamaya yardımcı olabilir mi? Muhtemelen.

Ve yine de, muhtemelen yeşil çay içerek veya yeşil çay takviyeleri alarak kilo vermiş arkadaş ve aile üyelerini duymuşsunuzdur . Ürünlerin bazılarının çalışıyor olması muhtemeldir.

Yeşil çay, uyanık ve aktif kalmanıza yardımcı olabilecek kafeini sağlar. Sonuç olarak, gün boyunca daha fazla kalori yakabilirsiniz. Ama aynı zamanda sizi gece de uykusuz bırakabilir. Birçok kilo kaybı uzmanı, iyi bir gece uykusunun sağlıklı beslenme ve egzersiz üzerindeki olumlu etkilerini anlatmışlardır. Bu sebeple yeşil çayı dozunda içmek gerekir.

Yeşil çayın kilo kaybı faydalarını araştıran büyük çalışmalar, içmenin kilo vermeyi artıracağını doğrulayamamıştır. Bununla birlikte, yüksek kalorili bir kahve içeceği sade çayla değiştirirseniz, kalori alımınızı azaltabilir ve zayıflayabilirsiniz.

Çayın Besin Değeri

Çayın Besin Değerleri
Porsiyon Boyutu 1 bardak (8 oz) (237 g)
Hizmet Başına % Günlük değer*
Kaloriler 2
Yağdan Kalori 0
Toplam Yağ 0g 0%
Doymuş Yağ 0g 0%
Çoklu doymamış Yağ 0g
Tekli Doymamış Yağ 0g
Kolesterol 0 mg 0%
Sodyum 10 mg 0%
Potasyum 43mg % 1
Karbonhidratlar 0.4g 0%
Diyet Lif 0g 0%
Şekerler 0g
Protein 0g
A Vitamini% 0 · C Vitamini% 0
Kalsiyum% 0 · Demir% 0
2.000 kalorili diyete dayalı

Kaynaklar:

Cochran N. Çayın sağlık yararları. Doğru ye. Beslenme ve Diyetetik Akademisi. http://www.eatright.org/resource/health/wellness/preventing-illness/the-health-benefits-of-tea .

Ivey K, Hodgson J. Flavonoid alımı ve tüm nedenlere bağlı mortalite. Amerikan klinik beslenme dergisi.  2015; 101 (5): 1012-1020.http://ajcn.nutrition.org/content/101/5/1012.abstract

Kozłowska A, Szostak-Wegierek D. Flavonoidler – gıda kaynakları ve sağlık yararları. 2014; 65 (2): 79-85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25272572. 

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi. Otlar, Botanik ve Diğer Ürünler Hakkında.Bütünleyici tıp.

Romagnolo D, Selmin O. Flavonoidler ve kanser önleme: Kanıtların gözden geçirilmesi. Gerontoloji ve geriatrik beslenme dergisi. 2012; 31 (3): 206-38.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22888839