Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz, ceviz ağacından yetişen yuvarlak, tek tohumlu meyvelerdir. Ceviz ağaçları doğu Kuzey Amerika’ya özgüdür ancak şu anda Türkiye, Çin, İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya ve Arizona’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Ceviz meyvesinin kabuğunun altında kırışık, küre şeklinde bir somun bulunur. Cevizler hem çiğ hem de kavrulmuş, tuzlanmış veya tuzsuz olarak temin edilebilir.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Her çeşit bitki bazlı gıdaların tüketilmesi, yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık durumunun azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

Birçok çalışma ceviz gibi bitki bazlı gıdaların tüketilmesinin obezite , diyabet , kalp hastalığı ve genel mortalite riskini azalttığını göstermektedir. Bu yiyecekleri yemek sağlıklı bir cilt ve saç, artan enerji ve genel olarak daha fit vücudu teşvik edebilir.

Kalp Sağlığı

Cevizlerde bulunan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinin, LDL (zararlı) kolesterol ve trigliserit seviyelerini azalttığı ve bunun da kardiyovasküler hastalık, inme ve kalp krizi riskini azalttığı gösterilmiştir.

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, haftada dört kereden fazla ceviz tüketenler için koroner kalp hastalığı riskinin hiç veya nadiren tüketenlere oranla yüzde 37 daha düşük olduğunu gösterdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gıda etiketleri için iddiasını onayladı “Doymuş yağ ve düşük kolesterol beslenme düzeninin bir parçası olarak günde 1.5 ons ceviz yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir”.

Diyet

Ceviz içeren veya içermeyen diyetleri kullanarak kilo kaybını karşılaştıran denemelerde, ılımlı olarak ceviz içeren diyetler daha fazla kilo kaybı gösterdi.

Amerikan Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, nadiren fındık yiyen kadınların 8 yıl boyunca haftada iki kez fındık tüketenlerden daha fazla kilo alma insidansına sahip oldukları bulunmuştur.

Safra Taşı Hastalığı

Amerikan Journal of Clinical Nutrition (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi) ‘ nde yapılan bir başka araştırmaya göre , sık sık ceviz tüketiminin kolesistektomi riskinin azalması ile ilişkilidir – safra kesesini çıkarmak için yapılan bir operasyon. 20 yılı aşkın bir süredir belgelenmiş bir milyondan fazla insanda, haftada 5 onsdan fazla ceviz tüketen kadınların, her hafta 1 onsdan az fındık tüketen kadınlara göre daha düşük kolesistektomi riski vardı.

Kemik Sağlığı

Cevizler mineral ve bakırın iyi bir kaynağıdır. Şiddetli bakır eksikliği, düşük kemik mineral yoğunluğu ve artmış osteoporoz riski ile ilişkilidir . Osteoporoz, kemiklerin daha ince ve daha az yoğunlaştığı, kırılma ve kırılmalarını kolaylaştıran bir durumdur .

Marjinal bakır eksikliğinin ve osteoporozun önlenmesi ve yönetilmesi için bakır takviyelerinin potansiyel faydaları üzerine daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bakır ayrıca vücudun ana yapısal bileşenleri olan kolajen ve elastinin bakımında da önemli bir rol oynar. Yeterince bakır olmadığında, vücut hasarlı bağ dokusunu veya yapı taşlarını oluşturan kolajeni kemik yerine koyamaz. Bu eklem disfonksiyonu da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Cevizler yüksek miktarda manganez içerir. Manganezin, kalsiyum ve bakır mineralleri ile birlikte osteoporozu önlediği gösterilmiştir .

Cevizde bir başka mineral olan magnezyum, kalsiyumun kemik içine emilmesine yardımcı olduğu için kemik oluşumu açısından önemlidir.

Epilepsi

Manganez eksikliği olan sıçanların nöbetlere daha duyarlı olduğu gösterilmiştir. Epilepsi hastası olan insanlarda manganez eksikliği epilepsi hastası olmayan insanlara oranla daha fazladırç

Manganez eksikliği ve epilepsi arasında olası bir genetik ilişki olup olmadığı ve manganez desteğinin işe yarayıp yaramayacağı belirsizdir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Ceviz Suyu

Ceviz suyu tarifi gerçekten çok kolay! Geceden, büyük bir bardak suyun içerisinde bir tam cevizi ekleyin. Sabaha kadar bekletin. Sabah, dişlerinizi fırçaladıktan sonra ceviz suyunu oturarak ve yudum yudum için. Cevizleri iyice çiğneyerek yiyin. Ardından her zamanki gibi sağlıklı besinlerden oluşan kahvaltınızı yapın.

Ceviz Suyunun Faydaları

Cevizin içindeki özler suya geçtiği için vücut tarafından hemen kullanılmaya başlar, bu sayede faydalarını çok çabuk görmeye başlarsınız. Ceviz suyunun faydaları her insanda farklı olabilir ama genellikle şu mucize değişimler görülmektedir:

  • Daha uzun süre tok hissetmeyi sağlar.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Kabızlık giderici özelliktedir.
  • Daha sık büyük tuvalete çıkmayı sağlar.
  • Hamilelikte aşırı kilo almayı önler.
  • Emziren anneler, hamileler için uygundur.
  • Yağ yakmayı hızlandırır.
  • Troid bozukluğuna iyi gelir.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Kan şekerini dengeler.

Ceviz Besin Değeri

ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Veri Tabanı’na göre , yaklaşık 1 ons çiğ ceviz (28.35 gram) içerir:

Bir ons ceviz ayrıca tavsiye edilen günlük besin alımı yüzdelerini de sağlar:

Cevizler tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar ve iyi bir protein kaynağıdır. Cevizlerdeki sağlıklı yağlar, protein ve liflerin kombinasyonu, yonga veya kraker gibi basit karbonhidratlı yiyeceklere kıyasla harika bir atıştırmalık haline getirir, doyumu ve dolgunluğu arttırır.