Çörek Otu Yağı ve Faydaları

Çörek otu bitkisi Avrasya bitki ailesine aittir. Bu bitkinin meyvesi Siyah kimyon tohumu olarak bilinen sayısız küçük tohumlar içerir. Bu tohumlar, mutfak, tıbbi ve hatta güzellik rejiminde önem kazanmaktadır. Homeopati, ayurveda ve mutfak çözümlerinde kullanılır. Çörek otu bilimsel olarak Nigella sativa olarak bilinir.

Çörek Otu

Görünüş : Çörek otu isminden de anlaşılacağı gibi siyah renkli küçük tohumlardır. Boyutları çok daha küçük olsa da, tahıllara benziyorlar.

Koku : Çörek otu, yemeklere lezzetli bir aroma ekleyen, keskin bir kokuya sahiptir.

Tat : Çörek otu, acı bir tada sahiptir. Ancak tohumlar, baharat olarak kullanıldığında tabaklara büyük bir lezzet katıyor.

Çörek otu bitkisi, yıllık çiçekli bitki türlerinden biridir. Bu bilimsel olarak Nigella sativa olarak bilinir. 20 cm ila 30 cm’ye kadar büyür. Yapraklar doğrusal ve çok ince bölünmüş. Çiçekler beyaz ve soluk mavi renktedir. Bitkiler, meyve gibi şişmiş bir kapsül taşırlar. Her meyve çok sayıda çörek otu tohumu içerir.

Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı sadece tohumlardan elde edilir. Yağ, saç ve cilde parlaklık kazandıran bazı özelliklere sahiptir. Yağı ayrıca yemek pişirmek için kullanılır. Tüketmek çok sağlıklıdır.

Çörek Otu Besin Değeri

Çörek otu tohumu veyağı, her zaman dünyanın her yerinden günlük mutfakların önemli ve aktif bir parçası olmuştur. Yaklaşık 6.7gm ağırlığında bir masa kaşığı tam çörek otu tohumu aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 • Kalori – 22
 • Yağ – 1gm
 • Sodyum – 1mg
 • Pottasium – 91mg
 • Toplam karbonhidratlar – 3gm
 • Diyet lifi – 3gm
 • Protein – 1g

Çörek Otu Özü

Çörek otu özü ürünleri, tıbbi ürünler, güzellik rejimi ürünleri ve mutfak kullanımı ürünleri olarak da kullanılmaktadır. Bu ekstrakt ürünleri parlak bir yaşlanma karşıtı maddesidir.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu tohumu ve yağı sağlık için çok faydalıdır ve mutfaklar için de her mevsim kullanabileceğiniz iyi bir lezzet artırıcıdır.

 • Hamilelik : Süt, bal ile karıştırıldığı Çörek otunun gebelikte kadınlar için son derece faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Karışımı içmek, anne sütü sekresyonunun miktarını artırır. Karışımın tüketimi sağlıklı gelişimde fetusu başlatır ve sağlıklı bir çocuğun üremesine yol açar.
 • Sindirim : Çörek otunun ve yağının uygun tüketimi sindirimde yardımcı olur. Tohumlar, bazı pankreatik enzimlerin salgılanmasını simüle eden ve arttıran ajanlar içerir; bu da sonuç olarak pürüzsüz ve kolay sindirime neden olur.
 • Uyku Bozukluğu : Çörek otu tozunun kızartılmış hali bir olgun muzla karıştırıldığında tüketilirse uyku bozukluğunu tedavi eder ve hafif ve huzurlu bir uyku getirir.
 • Bellek Problemi : Çörek otu tohumu ve yağ tüketiminin hafıza gücünü arttırdığı, donukluğu tedavi ettiği ve hatta amneziyi iyileştirmede faydalı olduğu gözlenmiştir.
 • Demir İhtiyacını Karşılar : Çörek otu tohumları, içlerinde çok miktarda demir içerir. İnsan vücudunun enerji üretiminde ve bağışıklık sistemini iyileştirmede demirin rolü büyüktür. Demir, oksijeni akciğerlerden gelen tüm vücut hücrelerine taşıyan, hemoglobinin temel bir bileşenidir.
 • Metabolizma : Çörek otu tohumu ve ekstreleri insan vücudu için sağlıklı bir tonik olup, daha sağlıklı ve yumuşak bir metabolizmaya yardımcı olur.
 • Antiseptik : Çörek otu su içinde seyreltildiğinde antiseptik bir iksir haline dönüşür. Bu iksire, zencefil de karıştırılırsa, soğuk algınlığı, ateş ve boğaz ağrısını tedavi etmek için etkili bir doğal tedavi olarak çalışır.
 • Mide Sorunları : Çörek otu tohumlarının ishal, gaz, atonik dispepsi ve bulantı tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır.
 • Karaciğer Detoksifikasyonu : Çörek otu, karaciğerin detoksifikasyon enzimlerini hızlandırmaya yardımcı olan anti-kanserojen ajanlara sahiptir.
 • Renal Kolik : Çörek otu, siyah tuz ve kimyon tohumu karışımında tüketildiğinde renal koliği tedavi etmek için güvenilir bir mutfak terapisi olarak bilinir.
 • Tıbbi Kullanımlar : Eski günlerden beri çörek otu bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir;
 1. Fiziksel hastalıkların çoğunu tedavi etmek için kullanılır.
 2. Küçük hastalıklar arasında yer alan mide rahatsızlıklarını, diş ağrılarını, baş ağrılarını, enfeksiyonları ve soğuk algınlığı tedavi eder.
 3. Astım, bronşit ve alerjilerin tedavisinde etkili olduğu söylenir.
 4. Araştırmalar, Çörek otunun, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olan kemik iliği bağışıklık hücrelerini teşvik ettiğini bile göstermiştir.

Çörek Otu Yağı Kullanımı

5 damla halinde veya bir çay kaşığı bir miktar su ile alınır. Tane olarak satın alınan çörek otlarının yüzey kısımları mumla kaplı olduğundan dolayı sindirilmesi çok zordur. Öğütülmüş olarak, hazır satılan çörek otu yenilmez, bu şekilde satılan çörek otları çok zararlıdır. Günde 2 defa sabah ve akşam yemeklerden 30 dakika önce aç karınla tüketilmelidir. Ya ağızda çiğneyerek tüketilmelidir veya yeni öğütülmüş olmalıdır.

Çörek Otu Yan Etkileri

Çörek otu tohumu veya yağının tüketilmesinin verdiği yan etkileri ile alakalı çok fazla şey bilinmemektedir. Çörek otu ve ürünlerinin fazla miktarda tüketilmemesini söylemek gerekir.

 • Hamilelik sırasında çörek otu tüketimini tüketmekten kaçının, bu durum çocuğun rahim içindeki büyümesinde komplikasyonlara neden olabilir.
 • Çörek otunun aşırı tüketilmesinin uterusun kasılmasını önleyebileceği veya yavaşlatabileceği ihtimaller de vardır.
 • Çörek otu tıbbi özellikleri içerir. Çörek otunun aşırı tüketimi, bu tıbbi ajanların da tüketilmesine yol açar. Bu deri döküntülerine ve diğer deri ile ilgili yan etkilere neden olabilir.

Hamilelik sırasında annenin ve çocuğun güvenliği için Çörek otu ve ürünlerini tüketirken doktor tavsiyesi takip edilmelidir.