Dudak Çatlaması Nasıl Geçer? Doğal Çözümler

Dudak çatlaması ve cildinin soyulması biraz can sıkıcı olabilir. Çatlak dudaklar için kullanabileceğiniz harika ev ilaçlarına girmeden önce, bilmeniz gereken bir şey: Su. Su herhangi bir güzellik rejiminin önemli bir parçasıdır. Vücudunuzu ve cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur. Ne kadar ilaç veya dudak balsamı kullanırsanız kullanın, yeterince su içmezseniz çatlamış dudaklarınız geri gelmeye devam edecektir. Bu nedenle, öncelikle ve en önemlisi, gün içinde bol su için ve daha hızlı sonuç almak için bu makalede verilen ilaçları kullanın. Dezenfeksiyonlar, dehidrasyonun yanı sıra kuru ve çatlamış dudaklara yol açabilecek çeşitli nedenleri açıkladıktan sonra ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Okumaya devam edin.

Dudak Çatlaması Nedenleri?

Çatlamış dudaklara yol açan başlıca faktörler:

 • Aşırı dudak dişleme
 • Güneş hasarı
 • Sigara içmek
 • İçeriği bilinmeyen güvensiz diş macunları
 • Alerjiler
 • Retinoidler ve kemoterapi ilaçları gibi bazı ilaçlar

İnsanların çatlamış dudakları tedavi etmeyi tercih ettiği en yaygın çözümlerden biri, bir ruj veya dudak kremi kullanmaktır. Bu anında rahatlama sağlayabilir, ancak çoğu durumda uzun vadeli bir çözüm sunmaz. Aşağıda verilen çözümler, bu sorunu etkili bir şekilde ele almanıza ve uzun süreli sonuçlar vermenize yardımcı olacaktır.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer Evde

 1. Hindistancevizi yağı : Varsa elinizde üzüm çekirdeği yağı ile karıştırın. Daha sonra dudaklarınıza uygulayın.
 2. Bal ve Vazelin : Önce balı dudağınıza sürün. Daha sonra vazelini sürün. 10-15 dakika bekletin ve silin.
 3. Gül yaprakları : 2-3 saat boyunca gül yapraklarını sütte bekletin. Daha sonra bu gül yapraklarını macun kıvamına gelecek şekilde dövün ve dudaklarınıza sürün. 20 dakika boyunca dursun. Sonra ılık su ile yıkayın.
 4. Salatalık : Salatalık dilimini dudağınıza sürün. 10-15 dakika bekletin ve yıkayın.
 5. Aloe Vera : Aloe vera yaprağını kırıp içindeki jeli dudağınıza sürün. Gece boyunca üzerinde dursun.
 6. Yeşil çay torbaları : Sıcak suda demlenmesini beklediğiniz yeşil çay poşetini soğuduktan sonra dudaklarınızın üzerine koyun ve 10-15 dakika bekleyin.
 7. Kakao yağı : Dudağınıza kakao yağını gece boyunca bırakın. Alternatif olarak shea yağı da kullanabilirsiniz.
 8. Limon suyu : Limon suyu, bal ve hint yağını karıştırın. Dudaklarınıza sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra yıkayın.
 9. Şeker yöntemi : Esmer şekeri bir miktar zeytinyağına katın. Çözünme gerçekleşmeden(iri taneli halde) dudaklarınızı ovun. 10 dakika bekleyin, ılık suyla yıkayın.

Şimdi çatlamış dudaklardan nasıl kurtulacağını biliyorsun, ne bekliyorsun? Bu tedavilerin ana amacı, ölü ve pullu cildi dudaklarınızın yüzeyinden çıkarmak ve altında bulunan yumuşak deriyi ortaya çıkarmaktır. Bu yumuşaklığı korumak için besleyici maddeler de ilaçlara dahil edilmiştir. Çatlamış dudaklar için bu basit doğal özümleri takip edin ve hiçbir zaman yumuşak ve esnek dudaklar elde edin.

Kendine iyi bak ve o yumuşak dudaklarını göstermeyi unutma! Çatlamış dudaklar için başka çareler olduğunu biliyorsanız, lütfen bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.