Elma Çayı Faydaları

Elma çayı, şu anda antioksidan ve minerallerin vücudumuza rezervi için yaygın olarak kullanılan bitkisel bir içecektir. Ev yapımı yeşil elma çayı genellikle kırmızı elmadan daha fazla sağlığa katkısı olduğu için çokça tercih edilir. Elma çiçeği çayı yapmak için beyaz çiçekler ve meyve kabukları da kullanılabilir. Türk elmalı çayı denilen ve kurutulmuş elmalar, yapraklar veya çay poşetleri kullanılarak hazırlanan Türkiye’nin başlıca içeceklerinden birini oluşturmaktadır.

Elma, 17. yüzyıldan sonra Kuzey Amerika’ya getirilen, Orta Asya ve Çin kökenli bir meyvedir. Şimdi, bu mucize meyvesinin, ham şekli, meyve suları ya da kafeinsiz bitki çayı gibi çeşitli yollarla kullanıldığında çok sayıda hastalıkla savaştığını iddia eden yaklaşık 8000 çeşidi vardır.

Elma Çayının Faydaları

Polifenollerin etkileri

Tip 2 diyabetin kontrol edilmesi

Çayda bulunan polifenoller kan şekeri seviyesini kontrol etmek için çeşitli şekillerde işlev görmektedir. Karbonhidrat alımını azaltır, sindirim sisteminde glikoz emilimini azaltır, insülinin salınması için pankreası uyarır ve son olarak hücreler üzerindeki insülin reseptörlerini aktive eder. Polifenollerin tüm bu aktivitelerinin kan şekeri seviyesini etkili bir şekilde muhafaza ettiği ve böylelikle tip 2 diyabetlilerden yararlanıldığı gösterilmiştir.

Kilo kaybı için

Çeşitli çalışmalara göre, polifenoller ve kateşinler önemli ölçüde yağ yakmalarına katkıda bulunurlar, bu da kilo kaybına yol açar. Maksimum fayda elde etmek için, bir bardak elma suyu yeşil çay ile karıştırılabilir, haşlanmış elma yeşil çay olarak yemeklerden önce içilir. Kalorilerin düşük olması, diğer yapay içecekler ve pahalı kokteyleri geride bırakır.

Kan damarlarının zarar görmesini önleme

Çaydaki polifenoller, kanda nitrik oksit oluşturan bir enzimin aktive edilmesinde büyük bir potansiyel göstermektedir. Bu da kan damarlarını genişletmeyi ve herhangi bir hasarı önlemeyi sağlamaktadır.

Flavonoidlerin ve antioksidan foto-besinlerin çok boyutlu özellikleri

Kanser üzerine etkisi

Flavonoid bileşikleri, kaempferol ve kersetin, kolon ve akciğer kanseri gibi bazı kanserlerin büyümesi riskini azaltabilir. Belirli bir araştırmaya göre, yeşil çayda infüze edilen elma, kanseri ilerleten anjiyogenez yoluyla kan damarlarının oluşumuna yardımcı olan VEGF olarak adlandırılan bir sinyalleme molekülünü etkili bir şekilde bloke edebilir. Ancak, bu alanda daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Romatizma üzerine etkisi

Kaempferol, kersetin ve mirisetin bileşikleri, artrit gibi enflamatuar durumları ve fitokimyasalların varlığı kemik sağlığını arttırır.

Görme üzerine etkisi

Flavonoidler ve bitki besinleri, serbest radikallerin gözlere olan etkilerini azaltarak körlük, katarakt, gece körlüğü ve glokomu kısıtlayabilir.

Kalp üzerinde etkisi

Bir elmanın derisindeki kersetin içeriği, kan damarlarının iltihaplanmasına neden olan C-reaktif proteinin miktarını azaltma eğilimindedir. Sonuç olarak, kalp güçlendirilir.

Bağışıklığı artırır

B6 vitamini bakımından zengin olan elma çayı, içenin epitel hücrelerine yardımcı olur ve böylece bağışıklığı artırır. Parkinson ile ilişkili olarak, beyin hastalığına neden olan dopamin üreten sinir hücrelerini yavaşça kırmakta etkilidir. Çayı yudumladıktan sonra artması muhtemel olan beyinde bulunan asetilkolin miktarı, daha iyi konsantrasyon seviyelerine, problem çözme ve hafızayı hedefler.

Kabızlığı önler

Sabahın erken saatlerinde elma çayı tüketince, içindeki diyet lifi kabızlığı dışlayabilir ve bağırsak hareketlerini geliştirebilir.

Yukarıda belirtilen yararlara ek olarak, bu sağlıklı çay, bazı baş ağrılarını da tedavi ederken, toksinlerin ve kötü kolesterolün giderilmesinde yararlıdır.

Elma çayı yan etkileri

Genellikle elma çayının yan etkileri yoktur. Ancak, elmaya karşı alerjiniz varsa, alerjik reaksiyonları tetikleyebildiği için çayı denememek daha iyidir. Kontraendikasyon risklerinden dolayı bazı ilaçlar altındaysanız bu çay içmek tavsiye edilmez.

Elma çayı tarifi

  • Bir bardak suyu kaynatın.
  • Kaynamış suda yaklaşık 7-8 adet kurutulmuş elma dilimi koyun; eğer isterseniz elma kabuğu da ekleyebilirsiniz
  • Yaklaşık 3-4 dakika beklemesine izin verin
  • Çay süzün
  • Lezzetini arttırmak için bal ekleyebilirsiniz.

Eğer siyah çay ile birlikte içmek isterseniz, taze hazırlanmış bir siyah çayın içine dilimlenmiş elma ekleyip, yaklaşık 5 dakika boyunca bekletmeniz gerekir. Zencefil ve karanfil ekleyerek, elma zencefil çayı alabilir ve daha fazla sağlık faydası ile daha da tadını çıkarabilirsiniz.

Elma çayı çeşitleri ve faydaları

  • Elma tarçın çayı, elma çayı kaynatıldığı anda bir tutam tarçın ekleyerek yapılan boğaz ağrısından anında rahatlama sağlayabilir. Vanilya ile birleştirerek keskin, tatlı bir tat ve hoş bir aroma bir arada alabilirsiniz.
  • Elma çayı kaynatılırken bazı karahindiba yeşillikleri infüze edilerek hazırlanan elma karanfil çayı, cildi gençleştirmek ve daha parlak bir cilt almak için alınır.
  • Mide rahatsızlığı ve ateşi için nane çayı yapraklarını elma ile birlikte kaynatabilirsiniz.
  • Mürver çiçeği çay poşetleri ile birlikte elma mürver çiçeği çayı, soğuk algınlığı ve gribin önlenmesi için iyi bir fayda sağlar.

Sağlıklı günler.