Elmanın Faydaları Nelerdir?

Günde bir elma doktoru evden uzak tutar – çoğumuzun aşina olduğu eski bir Galce atasözüdür, ama bu meyveyi bu kadar özel yapan nedir? Elmanın vücudumuz için hangi sağlık yararları vardır?

Dünyanın en çok tüketilen ve tüketilen meyvelerinden biri olan elma, sürekli olarak “mucize gıda” olarak övülmektedir. Elmalar önemli antioksidanlar , flavanoidler ve diyet lifi bakımından son derece zengindir. Elmalardaki antiseptikler ve antioksidanlar, kanser , hipertansiyon , diyabet ve kalp hastalıkları gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu makalede, meyvenin beslenme profili ve olası sağlık yararları sunulmaktadır. Ayrıca olası riskleri ve önlemleri ve sıkça sorulan bazı soruları da ele alır.

Elmanın Faydaları

Araştırma çalışmalarından oluşan bir koleksiyon, elmaların günlük diyetinize dahil etmeniz için en sağlıklı gıdalardan biri olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmalar ve bunların önerdiği olası sağlık faydalarına bir göz atalım:

Sağlıklı Dişer İçin Elma: Elmanın bilinen en önemli faydası, beyaz ve sağlıklı dişlerinizin olmasını sağlamasıdır.  Isırılarak yenilen bir elma diş fırçası görevi görür ve diş arasındaki mikropları veya artıkları temizler, bu yüzden uzmanlar elmanın ısırılarak tüketilmesini tavsiye ederler. Elma dişleri güçlendirir ve beyaz kalmasını sağlar bunun yanında ağız içerisindeki bakterileri öldürücü özelliği vardır. Diş çürümelerini yavaşlattığı gibi ağzın tükürük üretmesine yardımcı olur.

Alzheimer Hastalığına Faydalıdır:  Fareler üzerinde yapılan deneyler, elmanın Alzheimer hastalığından koruduğunu ve beynin yaşlılıktan kaynaklanan etkileri azalttığını ortaya koymuştur.

Parkinson Hastalığından Korur:  Genel anlamda yapılan araştırmalar yüksek oranda lif içeren gıdaların Parkinson hastalığına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Elma da bu gıdalardan bir tanesidir. Düzenli olarak tüketilen elma sinir hücrelerinin hasar görmesini engelleyen ve hasarları gideren dopamini arttırmaktadır. Ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmanın hastalıklarla mücadelesine yardımcı olur.

Elma Kansere Karşı Koruyucudur:  Birçok bilimsel araştırma sonucunda flavonoidi çok zengin olan elmanın %23 oranında pankreas kanserine yakalanma riskini azalttığı ortaya konulmuştur. Bunun yanında içerdiği bileşenler yardımıyla karaciğer, kolon ve meme kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu belirlenmiştir. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü kolorektal ve meme kanseri riskinin azaltılması için yüksek derecede lif içeren besinlerin tüketilmesini tavsiye etmiştir.  Bazı uzmanlar elmanın kanser hücrelerini yavaşlatıcı ve hatta öldürücü etkisinin olduğunu açıklamaktadır.

Diyabete Yakalanma Riskini Azaltır: Günde en az bir elma tüketimi %28 oranında diyabete yakalanma riskini azaltır. Elmanın içerdiği lifler ise kan şekerini düşürme noktasında önemli görevler üstlenir.

Kolesterolü Düşürür:  Elmanın içerisinde bulunan lifler kolesterol seviyesinin sağlıklı bir düzeyde kalmasını sağlar. Kolesterolün seviyesini düzenleyerek ayrıca başka hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirir.

Elma Kalp Sağlığına Faydalıdır:  Araştırmalar, elmanın içerdiği liflerin arter ve damarlarda oluşan plakları çözdüğünü ortaya koymuştur.  Plaklar arter duvarlarındaki katılaşma sonucu oluşur ve damarları tıkayarak kanın akışını yavaşlatır. Bu durum da kalbe zarar verir. İçerdiği elementlerle plakların ortadan kalkmasını sağlayan elma, dolaylı olarak kalp sağlığına katkı sağlar.

Safra Kesesi Taşlarını Önler: Safra kesesi taşları sıvıların katılaşmasıyla oluşmaktadır. Bu tür sorunlar genelde kilo problemi olan kişilerde yaygındır. Safra taşının oluşmasını önlemek için elma tüketimine özen gösterilmesi gerekir. Elmanın ayrıca sindirim sistemine faydası olduğu için kilo vermenizi sağlayacak ve dolaylı olarak safra kesesi taşları sonucundan sizi koruyacaktır.

Elma İshal ve Kabızlığa Faydalıdır: Sabahları aç karınla tüketilen elma kabızlık sorunlarını giderir ve bağırsakları temizler. Zayıflamak için de bu yöntem etkilidir. Sabahları aç karınla yenilen elma ayrıca ishal sorunlarının çözülmesine yardımcı olur.

Elma Karaciğere Faydalıdır: Sürekli olarak aldığımız besinler vücudumuzda toksinlerin oluşmasına neden olurlar. Toksinler ise karaciğeri olumsuz anlamda etkilemektedirler. Elma ise bu toksinlerin en büyük düşmanlarındandır. Bu yüzden uzmanlar, günlük olarak tüketilen bir elmanın toksinlerden kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltacağını söylemektedirler.

Elma Bağışıklık Sitemini Güçlendirir: Elmanın diğer bir özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun bütün hastalıklar karşısında mukavemetini arttırmasıdır.  Özellikle kırmızı elmada bulunan quercetin adındaki antioksidan bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir.

Elma Kataraktı Önler: Elmanın kataraktı önlediğine dair geçmişte uzmanlar arasında tartışmalar vardı. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar, elmanın içerisinde bulunan elementlerin kataraktı %15 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Elma Sirkesi

 • Elma sirkesi özellikle kozmetik ürünlerde çok fazla ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak soğuk suya karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışım saçlarınızın köklerini güçlendirir ve daha hoş bir görünüm kazandırır.
 • Elma sirkesinin cilde olan faydaları da çok fazladır. Akşam yatmadan önce pamuk yardımıyla cildinize elma sirkesini sürebilirsiniz. Böylece cildi beslemiş ve nemlendirmiş olursunuz. Bunun dışında siğillere, akne ve benzeri cilt hastalıklarına karşı etkili bir şifa kaynağıdır.
 • Elma sirkesinin diş etlerini koruyucu ve besleyici özelliği vardır. Bunun için direkt olarak diş etlerimize uygulamamız yeterlidir.
 • Güneş yanıklarında etkilidir. Hem hızlı iyileşmesini hem de ağrısını azaltıcı rolü vardır. Bunun için elma sirkesini yanan kısıma uygulayıp 10-15 dakika beklemek yeterlidir.
 • Yorgunluğu giderir. Elma sirkesi ile el ve ayaklarınızı ovmanız kaslardaki yorgunluklara iyi gelir.
 • Elma sirkesi kilo vermeye ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Bir bardak suya 2 çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak gün boyu tüketmeniz kilo vermeniz için yardımcı olabilir.

Yeşil Elmanın Faydaları

‘‘Günde bir elma doktoru evden uzak tutar’’ demişler. Bu söz her ne kadar elma için söylenmiş olsa bile aslında bütün elma türlerini ve yan ürünlerini kapsar. Yeşil elma, protein, lif ve vitaminler açısından en az diğer türleri kadar zengin bir besin kaynağıdır.

 • İçerdiği lif sayesinde metabolizmayı güçlendirir ve sindirim sistemine yardımcı olur. Bağırsakların sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Ayrıca cilde olan faydaları da bilinir.
 • Demir, çinko, manganez gibi mineraller yardımıyla sinir sistemini olumlu yönde etkiler, ferahlık ve rahatlama sağlar. Aynı mineraller yardımıyla kandaki oksijen seviyesini arttırır.
 • Bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olduğu için diyet yapanların vazgeçilmez besinlerindendir. Kilo vermeye yardımcı olur. Bunun dışında damarlarda yağ birikmesine izin vermez.
 • Cilt kanserini önler. Cilt kanserine neden olan hücrelerin yok edilmesi için bünyenin en çok ihtiyacı olan şey C vitaminidir ve C vitamini yeşil elmada fazlasıyla vardır.
 • Antioksidanlar sayesinde vücudu genel anlamda mikroplardan ve toksinlerden temizler.
 • Tiroid bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve romatizmayı önler.
 • Astım hastaları için faydalıdır.
 • Kepek sorununu çözer. Yeşil elmanın yapraklarından yapılan macun özellikle çocuklarda bulunan kepek sorununu çözer. Ayrıca kafa derisine masaj yapılarak deri güçlendirilir.
 • Saç bakımında kullanılabilir. Saç diplerinin güçlenmesini sağlar ve dökülmeye engel olabilir.

Elma Besin Değerleri

elma kalori, elmanın içindeki vitaminler, elmada bulunan vitaminler, yeşil elma kalori

Elmalar “beslenme güçleri” olarak adlandırılmayı hak ediyor. Aşağıdaki önemli besinleri içerirler:

Elma, 100 gramda cilt (yenilebilir parçalar) besin değeri ile

Enerji – 52 kcal Karbonhidratlar – 13.81 g
Yağ – 0.17 g Protein – 0.26 g
Su – 85.56 g Sodyum – 1 mg
Beta-karoten – 27 μg Lutein ve zeaksantin – 29 μg
Tiamin (B1 vitamini) – 0.017 mg A vitamini eşitliği – 3 μg
Riboflavin (B2 vitamini) – 0.026 mg Niasin (B3 vitamini) – 0.091 mg
Pantotenik asit (B5 vitamini) – 0,061 mg Vitamin B6 – 0.041 mg
Folat ( B9 vitamini ) – 3 μg C vitamini – 4.6 mg
E Vitamini – 0.18 mg K vitamini – 2.2 μg
Kalsiyum – 6 mg Demir – 0.12 mg
Magnezyum – 5 mg Manganez – 0.035 mg
Fosfor – 11 mg Potasyum – 107 mg

Not: Bir elma ortalama büyüklüğü 150 gramdır

Elma Zararları

Elma tüketimine ciddi yan etkiler yoktur.

Elma tohumları, siyanür içeren güçlü bir zehir içerir. Çok fazla elma çekirdeği yemek potansiyel olarak ölümcül olabilir. Elma çekirdeği tüketilmemelidir.