Havuç Suyu ile Sivilcelerden Kurtulun

Sivilceler cildiniz için ciddi bir problem olabilir. Erken önlem almazsanız durum daha kötüye gidebilir. Ancak bunun için endişelenmene gerek yok. Çünkü akneyi basit ve etkili bir şekilde iyileştirebilen harika bir bileşene sahibiz! Bu evinizde ve meyve suyundaki mütevazı havuçtan başka bir şey değil! Ama havuç suyu nasıl akneye yardımcı olur?

Havuç suyunun neleri içerdiği ve akneden nasıl kurtulabileceğini merak ediyor musunuz? Öğrenmek için okuyun!

Akne İçin Havuç Suyu – Nasıl Çalışır?

1. A Vitamini

Havuçlar, beta-karoten formunda bulunan en zengin A vitamini kaynaklarından biridir . A vitamini, cildin, sağlığını artırır. Yani, günlük hap dozunuzu almak yerine, bir bardak taze yapılmış ferahlatıcı havuç suyu çok daha iyi etki gösterecektir.

2. C Vitamini

Havuçlar aynı zamanda vücudumuzun kollajen üretmesine yardımcı olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Kolajenin cilt elastikiyetini koruduğu, kırışıklıkları önlediği ve yaşlanma sürecini yavaşlattığı bilinmektedir. C vitamini ayrıca bağışıklığımızı artırır ve akneye neden olan cilt bakterileriyle savaşmaya yardımcı olur.

3. Potasyum

Havuç bol miktarda potasyum içerir. Eksikliği sonucunda kuru cilt, akne ve kas spazmları ile olabilir. Bir bardak havuç suyu, potasyum ihtiyacınızı karşılayacak ve bu da sağlıklı bir elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır.

4. Karotenoidler

Karotenoidler, havuçta bulunan ve cilt bağışıklığını ve parıltıyı arttıran antioksidanlardır. Havuçta bulunan karotenoidlerden biri, cildin aşınma ve yıpranmasını önleyen ve yaşlanma sürecini yavaşlatan beta karotendir. Günlük havuç suyu alımı da karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Karaciğerde bulunan toksinler akne ve sivilcelerin başlıca nedenleridir. Havuç suyu, cildimizi sivilce, leke ve siyah noktalardan arındırmanın ucuz, doğal ve zararsız bir yoludur.

Havuç Suyu Nasıl Yapılır?

Vücudu etkin bir şekilde detoksifiye etmek için sabahları aç karnına su içmek tavsiye edilir. Yapay zararlı tatlar ve ilave şeker içerme olasılığı yüksek olduğundan, paketlenmiş meyve sularından uzak durun. Bunun yerine, sahip olduğunuz her zaman taze bir bardak meyve suyu hazırlayın. Biraz maceraperest olabilir ve tadını geliştirmek için birkaç baharat ekleyebilir veya sadece içebilirsiniz. İşte farklı bir tat denemek isteyenler için eğlenceli bir tarif:

Gerekli Malzemeler:

  • 8-10 havuç
  • 1 elma
  • 1 ananas
  • 1 limon

Verilen tüm malzemeleri karıştırın ve süzün.

Diyabetli olanlar içinde bulunan şeker nedeniyle havuç suyu içmemelidir. Havuçtan alerjisi olanların da bu meyve suyundan uzak durmaları gerekir.

Sağlıklı günler!