Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur – Hoş kokulu ve tatlı bir lezzete sahip olan ıhlamur çayı, Avrupa’nın büyük bir kısmında bulunan ıhlamur ağacının (ayrıca Tilia , ıhlamur ve basswood olarak da bilinir) kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanan bir bitkisel içecektir . Bu çayın terapötik özellikleri, çiçeklerde bulunan flavonoidler, müsilaj ve uçucu yağlardan gelmektedir.

Tarih ve kökeni

Yüzyıllardır, ıhlamur, özellikle Avrupa’da, halk hekimliğinde doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Ortaçağ çağlarından beri, infüzyon terlemeyi uyarmak için bir ilaç olarak alınmıştır. Sindirim bozuklukları ve baş ağrılarının tedavisi dışında, stres sırasında sinir sistemini rahatlatmak için kullanılmıştır. Antik çağlardaki popüler bir inanış, epilepsili insanların ıhlamur ağacının altında oturarak tedavi edilebilmeleriydi.

Ihlamurun FaydalarıIhlamur çayı

Öksürük ve gribi azaltır

Vitamin ve antioksidan açısından zengin olduğu için, bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılması yararlıdır. Öksürük, soğuk algınlığı ve grip şikayeti olanlar, semptomları hafifletmek için düzenli olarak kullanabilirler. Ayrıca boğazda soğuk algınlığı ve gripte sık görülen yatıştırıcı bir etkisi olabilir.

Toksinleri temizler

Ihlamur çiçeği çayı içerisindeki diaphoretik özellikler, terleme sırasında vücut ısısını kontrol etmeye yardımcı olarak terlemeyi destekleyebilir. Terleme ile, cilt altındaki yağ hücrelerinde bulunan toksik maddelerin giderilmesinde yardımcı olur.

Kaygıyı hafifletir

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre, ıhlamurda bulunan limonen, öjenol, sitronellol, sitronelal ve sitral içeren uçucu yağ bileşikleri, anksiyeteyle ilişkili migren ve sinüs baş ağrılarını etkili bir şekilde azaltabilir. Yatıştırıcı özellikleriyle kaynaştırma, uyku düzenini de arttıran panik bozukluklarını azaltmaya yardımcı olur.

Araştırma çalışmaları, ıhlamurun, sinirlilik ve stresin neden olduğu yüksek tansiyonun azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kas kramplarını bastırır

Tüketimi, kas gerginliğini hafifletirken, sert ve sıkışmış kasların gevşemesine yardımcı olur. Antispazmodik etki çiçekte flavonoidlerin ve p-kumarik asitlerin varlığına bağlıdır.

Bir diüretik olarak

İçeriği fazla sıvıların giderilmesinde faydalı olan idrarı artırır. İnkontinans ve idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunları uzak tutarak böbreklerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Diğer kullanımlar

Saç için iyi

Ihlamur çiçekleri saç dökülmesini önleyerek, saç derisinde kan dolaşımını teşvik eden bir bitkisel saç durulama yapmak için yüzme suyu ile karıştırılabilir.

Ihlamur çayı nasıl yapılır

 • Bir veya iki bardak kaynar suya 1 çay kaşığı ıhlamur çiçeği ekleyin.
 • 10 dakika demlenmesini sağlayın
 • İçeceği şeker veya bal ile tatlandırın

Ihlamur Çayı Faydaları

Ihlamur çayı faydalarının anekdot raporları yaygın olarak desteklenmektedir. Bazıları, bitkinin aşağıdaki rahatsızlıkları tedavi edebileceğine inanır:

 • kaygı
 • Uykusuzluk
 • Hazımsızlık
 • Kardiyovasküler problemler
 • Soğuk algınlığı ve grip belirtileri
 • Alerjiler
 • Gergin kaslar
 • Yüksek tansiyon
 • iltihap
 • Aşırı terleme / terleme
 • Kusma

Michigan Üniversitesi’nden yapılan bir rapora göre , ıhlamurdaki aktif maddeler flavonoidler, glikozitler (suda çözünen basit bir şekerden oluşan bir bileşik) ve muhtemelen uçucu bir yağ (aynı zamanda “uçucu yağlar” olarak da adlandırılır) veya hızla buharlaşan yağlar, farelerde anksiyeteyi azalttığı gösterilmiştir ve bazı sınırlı klinik deneyler, bileşenlerin mideyi rahatlattığını, antispazmodik faydalar (özellikle bağırsaklarda) sağladığını, fazla gazı rahatlattığını ve başka faydalar sağladığını göstermiştir. Ancak çoğu uzman, insanlarda ıhlamur çayının sağlığa yararları için güçlü ve yeterli kanıtın olmadığı konusunda hemfikirdir.

Güvenlik ve önlem

Yan etkiler

Tüketmek için güvenlidir, ancak cilt bozuklukları olanlarda tahriş ve kaşıntıya neden olabilir. Kalp hastalıkları olan kişilere, doktorlarına danışmadan bu çayı almamaları tavsiye edilir.

Hamilelik sırasında

Hamile ve emziren kadınlarda çok fazla klinik veri kullanımını desteklemediği için, hamile ve emziren annelerin tüketmesinden kaçınılmalıdır.