İncir ve İncirin Faydaları

Büyük bir lif kaynağı ve vitamin, minerallerle dolu, kuru ve taze incir çok eski ve şahane bir tarihe sahiptir. Sağlıklı ve çok yönlü bir madde olarak bilinen incir her çeşit yemeğe bir tatlılık patlaması katabilir.

İncir, dut ailesinin (Moraceae) bir parçası olan ficus ağacının meyvesidir. İncir, eşsiz, tatlı bir tada sahiptir, yumuşak ve çiğnenebilir bir dokuya sahiptir ve biraz gevrek, yenilebilir tohumlarla kaplıdır. Taze incir, narin ve çabuk bozulur, bu nedenle korumak için genellikle kurutulur. Bu, tüm yıl boyunca tadını çıkarabileceğiniz tatlı ve besleyici bir kuru meyve haline gelir. Her biri renk ve dokuda geniş çeşitlilik gösteren çok sayıda farklı incir çeşidi vardır. Onların eşsiz özelliği, meyvenin gelişmesine yardımcı olan, tepesinde bir ostiole adı verilen küçük tomurcuk benzeri bir açıklıktır. Doğal tatlılıkları, rafine şekerlerin üretiminden önce sıklıkla tatlandırıcı olarak kullanılmaları anlamına geliyordu.

Dünyanın en eski ağaçlarından biri olan incir ağacı, en eski tarihi belgelere kadar uzanabilir ve Kutsal Kitap’ta belirgin bir şekilde öne çıkar.

İncirin Faydaları

İncirin en önemli özelliğinin yüksek derecede lif içermesi olduğunu söylemiştik. Bu özelliği ile kalp sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. Aynı şekilde sindirim sistemi ve özellikle mide için bu lifler çok faydalıdır. Kemik sağlığının korunması, sağlıklı ve sağlam iskelet yapısının oluşması için incirin içerdiği bol miktarda kalsiyum ve potasyum devreye girer. Bunun yanında çok az miktarda kalori içermesi diyet yapanların besin olarak inciri seçmelerinin en önemli nedenlerinden sadece bir tanesidir.

İncirin Kemik Sağlığına Faydaları: İncirin en önemli özelliklerinden bir tanesi kemik ve dolaylı olarak iskelet sağlığına olan faydalarıdır. Bol miktarda kalsiyum ve K vitamini içermesi kemik dokularını güçlendirirken, kemiklerin kırılganlıklarını azaltır. Böylece hem kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır hem de yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarından korur.

İncir Kalp Sağlığını Korur: İncir kalp sağlığını dolaylı olarak korur. Yüksek seviyede potasyum içermesi tansiyonun sağlıklı seviyede kalmasını sağlar. Böylece yüksek tansiyon sonucu kalbi etkileyecek olumsuzluklardan korur.

İncir Vücudu Temizler: Gerek taze incir gerekse kuru incir doğal bir antibiyotik görevi görür. Antioksidan açısından çok güçlü olan incir, kanın ve bağırsakların temizlenmesini sağladığı gibi ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek göz ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.

İncirin Sindirim Sistemine Faydaları:  İncirin sindirim sistemine çok fazla katkıda bulunmasının en önemli sebebi, yukarıda bahsettiğimiz lif bakımından çok zengin olmasıdır. Doyurucu ve tok tutucu özelliğinden dolayı yeme isteğini azaltır. Bunun yanı sıra lifler mideyi kuvvetlendir. Ülser hastalığı için iyi geldiğini söyleyen uzmanlar vardır.

İncirin kabızlığa Faydaları: Genel anlamda sindirim siteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına çok ciddi katkıda bulunan incir, özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar içinde çok önemli bir şifa kaynağıdır. Kabızlığın en büyük nedenlerinden birisi, kilo veya hareketsizlikten kaynaklanan sindirim sistemi bozukluklarıdır. Özellikle bağırsakların iyi çalışmaması kabızlığa neden olur. Sindirim siteminin bütün organları için çok önemli bir besin olan lif incirde çok fazla olduğu için kabızlık sorunlarını çözme noktasında önemli bir tercihtir.

ansiyona Faydaları: Kalp sağlığına faydaları başlığında incirin yüksek derecede potasyum içerdiğinin altını çizmiştik. Potasyum tansiyonun dengelenmesinde önemli bir rol oynayan maddedir. Bu yüzden günlük incir tüketimi tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyon kaynaklı hastalıklardan korur.

Cilt Hastalıklarına Karşı Etkilidir:  İncirin antioksidan özelliği aynı zamanda cilt bakımı ve sağlığı için mükemmel tecrübeler sunmaktadır. Taze incir püre şeklinde yüze 20 dakika uygulandığında cildi besler ve temizler. Özellikle akne sorunlarını giderme noktasında çok etkilidir. Ayrıca cildin yaşlanmasını önler.

Ağrıları Azaltır: Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından ve buna bağlı olarak meydana gelen salgın hastalıklardan kaynaklanan boğaz ağrılarına kadar etkilidir. Bir kuru inciri bir bardak ılık su ve bir kaşık balla karıştırarak tükettiğinizde boğaz ağrılarını büyük ölçüde gidermiş olduğunuzu görürsünüz.

İncirin Saçlara Faydaları: İncirin içerdiği birçok madde şampuan sektöründe kullanılmaktadır. İçerdiği zengin C vitamini saçların köklerini güçlendirirken kafa derisinin sağlığını da korur. Aynı şekilde zengin bir magnezyum içerdiği için saçlara doğal bir görünüm kazandırmada etkili olur.

Kuru İncirin Faydaları

İncirin kurutulabilir olması, yılın bütün aylarında tüketilme imkanı sağlamaktadır. Belki de bu yüzden dünyanın en fazla tüketilen besin türlerinden birisidir. Hazmının kolay olması ve hoş tadının yanında kuru incirin de sağlık açısından birçok faydası vardır.

 • İçerdiği zengin liflerden dolayı sindirim sistemine çok faydalıdır. 3 adet kuru incir tüketimi vücudun lif ihtiyacının %20’sini karşılar.
 • Zayıflamaya yardımcı olur. Kuru incirin kalorisi çok düşüktür. Bu yüzden kilo aldırmaz.
 • Hipertansiyonu önler. Vücudun sodyum seviyesini dengeler.
 • Çok iyi bir antioksidan olan kuru incir, metabolizmanın güçlenmesini sağlar ve olası hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Kalp sağlığını korur. Damarlarda oluşan ve kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere karşı etkilidir.
 • Kanseri önleyici özelliği vardır. Antioksidan bakımından zengin olan kuru incir. Kanser hücrelerinin oluşmasına engel olur. Kanserli hücrelerin yayılma hızını düşürür.
 • Kuru incir demir açısından çok zengin bir şifa kaynağıdır. Bir kuru incir tüketimi günlük demir ihtiyacınızın %2’sini karşılar.

İncir Besin Değeri

İncirler, besin değerini etkileyen ham veya kurutulmuş olarak tüketilebilir. Bu nedenle, 100 gram çiğ incir nütrisyonu aşağıdakileri içerir: ( 1 )

 • 74 kalori – incir kalori
 • 19 gram karbonhidrat
 • 0.7 gram protein
 • 0,3 gram yağ
 • 3 gram fiber
 • 232 miligram potasyum
 • o.1 miligram manganez
 • 4.7 mikrogram K vitamini
 • 0.1 miligram B6 vitamini
 • 17 miligram magnezyum
 • 35 miligram kalsiyum
 • 0.1 miligram tiamin
 • 142 IU A vitamini
 • 2 miligram C vitamini

Kurutulduğunda incirin sağlığa olan faydaları artar, bu nedenle 100 gram kuru incir nütrisyonu içerir: ( 2 )

 • 249 kalori – Kuru İncir Kaç Kalori?
 • 63.9 gram karbonhidrat
 • 3.3 gram protein
 • 0.9 gram yağ
 • 9.8 gram fiber
 • 0.5 miligram manganez
 • 15,6 mikrogram K vitamini
 • 680 miligram potasyum
 • 68 miligram magnezyum
 • 162 miligram kalsiyum
 • 0.3 miligram bakır
 • 2 miligram demir
 • 67 miligram fosfor
 • 0.1 miligram B6 vitamini
 • 0.1 miligram tiamin
 • 0.1 mg riboflavin
 • 0.5 miligram çinko

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

İncir çekirdeği yağı, yüzlerce yıldır dünyanın birçok bölgesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan etkili bir yağdır. İncir çekirdeği yağı günümüzde şeker hastalığı (diyabet), kansızlık, kanser, karaciğer hastalıkları, ülser, deri hastalıkları, böbrek iltihaplanması, üreme problemleri gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Uzmanlara göre incir çekirdeği yağının, gelecekte yapılacak araştırmalarla etkisi çok daha iyi anlaşılacak, belki de çaresi bulunamamış birçok hastalığa şifa olacaktır.

İncir çekirdeği yağı, cildi ve saçları onarır ve güçlendirir.

İncir çekirdeği yağı, E vitamini açısından oldukça zengin besin kaynaklarından biridir. İçerdiği E vitaminine ek olarak Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri içeren bu yağ, doğum sonrası çatlaklar, egzama, cilt kuruluğu gibi deri hastalıklarını tedavi eder. Ayrıca saç köklerini besleyerek güçlendirir, saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

İncir çekirdeği yağı, yüksek kan basıncını dengeler.

İncir çekirdekleri yüksek oranda potasyum içerir. Yüksek kan basıncı problemi yaşayan yüksek tansiyon hastalarının potasyum ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. Bu yüzden incir çekirdeği yağı, yüksek kan basıncına sahip kişilerde kalp krizi ve felç riskini önler.

İncir çekirdeği yağı, dişeti hastalıklarını iyileştirir.

İncir çekirdeği yağı, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. İçindeki kalsiyum ve fosfor mineralleri, diş ve kemiklerin gelişmesinde ve onarılmasında etkin rol alır. Bir bardak suya 2-3 damla damlatılarak gargara yapılırsa dişeti iltihaplarını giderir.

İncir çekirdeği yağı bağışıklık sistemini güçlendirir.

İncir çekirdeği yağı yüzde 40 Omega3, yüzde 30 Omega 6 ve yüzde 17 Omega 9 yağ asitleri içerir. İncir çekirdeği yağı, bugün dünyada bilinen en zengin Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri kaynağıdır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önleyen bu yağ asitleri, trigliserit seviyelerini dengeleyerek kalp krizi riskini büyük ölçüde önlemektedir. 1 çay kaşığı incir çekirdeği yağı, gıda takviyesi olarak alınan Omega 3 hapının 1 tanesine eş değerdedir.

İncir çekirdeği yağı, cinsel performansı arttırır.

Kadınlarda ve erkeklerde üreme organlarını ve üreme sistemini güçlendiren incir çekirdeği yağı, cinsel isteği ve performansı önemli ölçüde arttırmaktadır.

İncir Kürünün Faydaları

Şimdiye kadar incirin birçok faydasının olduğunu detaylı olarak ele aldık. İncir kuru daha çok gebe kalma sorunu yaşayan kadınlar tarafından bu sorunu çözmek için başvurulan bir yöntemdir.  Bu kürün hazırlanması gayet kolaydır.

3 bardak suyu kaynatmaya koyun ve içerisine 17-19 tane kuru inciri ikiye bölerek koyun. 22 dakika kaynamaya bırakın.  22 iki dakika kaynadıktan sonra suyu süzün ve 3 öğün halinde yemeklerden önce için.

İncirin Zararları

İncir tüketiminin bilinen bir zararı yoktur. Fakat özellikle diyabet sorunu yaşayanların doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Çünkü;

 • İnsülin kan şekerinin düşürmeye yarar. İncir de aynı şekilde kan şekerinin düşmesine neden olur. Aynı anda insülin ve incir tüketimi kan şekerinin çok düşmesine neden olabilir. Bu yüzden insülin kullanan hastalar mutlaka doktorlarına danışarak incir tüketmelidirler.