Karanfil Yağı ile Sivilcelerinizden Kurtulun

Karanfil bitkisinin aromatik çiçeklerinden elde edilen karanfil yağı, güçlü antibakteriyel özelliği ile bilinir. Tropik bitki yağı, baharatlı, ağır bir aromaya ve soluk sarı renk tonuna sahiptir. Akneye neden olan tür de dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki bakteriler için toksik olduğu bulunmuştur. Analjezik ve antiseptik özellikleri, yağı cilt enfeksiyonu ve akne gibi ortaya çıkan hastalıklarla mücadelede ideal hale getirir. Yağ, cilt kirlerini çıkarmaya yardımcı olur ve ayrıca kistik aknenin neden olduğu ağrıyı azaltır.

Sivilceler İçin Karanfil Yağı

Karanfil yağı antioksidanlar açısından zengindir ve cildinizde mevcut olabilecek sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bu yöntemi kullanırken karanfil yağı bazıları için çok güçlü olabileceğinden dikkatli olmalısınız.

İhtiyacın Olacak Şeyler:

  • Birkaç damla karanfil yağı.
  • Yağsız, kompoze olmayan bir nemlendirici.
  • Yağsız cilt temizleyici.

Yöntem:

  1. Sivilcenin veya siyah noktanın üzerine bir damla karanfil yağı sürün.
  2. Yaklaşık 10 dakika bekletin.
  3. Yüzünüzü biraz su ve yağsız bir yüz temizleyici ile yıkayın.
  4. Kurulayın ve nemlendirin.

İpuçları ve Önlemler

Siyah nokta ve sivilceleri ortadan kaldırmak için karanfil yağı uygulamak iyi bir fikir, ama dikkatli olmalısınız.

  • Kullandığınız taşıyıcı yağ ne olursa olsun, karanfil yağı karışımını cildinizde çok uzun süre bırakmayın. Daima suyla yıkadığınızdan emin olun ve yumuşak bir bezle kurulayın.
  • Hassas cilde sahip insanlar, akneyi gidermek için cildine karanfil yağı uygulamadan önce bir yama testi yapmalıdır. Yüzünüze uygulamadan önce bileğinizde veya kulağınızın arkasında test edin.
  • Yağın uygulanması herhangi bir cilt komplikasyonuna yol açarsa derhal dermatoloğa başvurmalısınız.

Bir sivilce sorununuz varsa, karanfil yağı cilt bakım cephaneliğinizde olmazsa olmaz bir maddedir. Hiç cilt bakımı rutininde karanfil yağı kullandınız mı? Aşağıdaki yorum bölümündeki deneyiminizden bahsedin.

* 2011 yılındaki şu hikayeye göz atabilirsiniz.