Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarında karpuz yemek gibisi yoktur. Bu büyük sulu meyvenin olumsuz tarafı, en sevdiğimiz beyaz yazlık gömleklerimiz, açık renkli halılarımız ve masa örtülerimiz üzerinde pembe renkli lekeler bırakmasıdır. Gelin lekelerin nasıl çıkarılacağını birlikte öğrenelim.

Yıkanabilir Giysilerde Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar?

İlk yapmanız gereken şey, elbiseyi soğuk suyun altında tutmak. Eğer elbiseyi çıkarma şansınız yoksa, soğuk suya batırılmış beyaz bir bez ile silin. Ardından leke üzerine sıvı bir deterjan dökerek ovmaya başlayın. Deterjanın elbise üzerinde en az 10 dakika boyunca kalmasını sağlayın. Daha sonra elbisenizi kumaş etiketinde yer alan bilgilere göre makineye atın. Giysiyi kurutucuya atmadan önce lekeli bölgeyi kontrol edin. Eğer leke kalırsa, elbiseyi kurulamayın. Bunun yerine bir miktar ılık su ile oksijen bazlı ağartıcı solüsyonlarından birini karıştırın. Özellikle lekenin yer aldığı alanı solüsyona daldırın ve en az 4 saat veya gece boyunca solüsyonun içerisinde tutun. Lekeyi kontrol edin. Leke gittiyse, elbiseyi durulayın ve iyice kurutun. Leke kalıyorsa, oksijen ağartma adımlarını tekrarlayın

Halı ve Döşemelerde Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar?

Karpuz, halıya değdiğinde panik yapmayın. İşe katı parçaları toplamakla başlayın. Mümkün olduğunca lekeleri temizlemek için beyaz bir bez veya pamuk havlu kullanın. Nazikçe dokunun, baskı uygulamayın ve ovalamayın. Aşırı sürtünme lekeyi liflerin daha derinine itecektir.

İki çay kaşığı bulaşık deterjanını iki çay bardağı ılık suyla karıştırın. Karışıma temiz beyaz bir bez, sünger veya yumuşak kıl fırçası sürün. Lekenin dış kenarından yayılmasını önlemek için merkeze doğru ilerleyerek, temizleme solüsyonunu ile temizleyin. Lekeyi emmesi için bezin kuru tarafıyla üzerinden geçin. Leke temizlenirken, bezin lekesiz alanları ile hareket etmeye devam edin.

Temiz bir bezi normal ılık bir suya daldırıp, durulayın. Bu özellikle önemlidir. Çünkü halıda kalan sabun kalıntıları(karışım), daha sonra fazlasıyla toz ve toprak çekecektir.

Leke daha eski tarihli ve daha koyu meyve suları ile bulaşmış ise soğuk suya oksijen bazlı ağartma karıştırılarak çözelti hazırlanır. Daha sonra temiz bir bezi çözeltiye batırarak, lekenin dış yüzeyinden merkeze doğru temizlenir. Çözeltinin, en az yarım saat boyunca lekenin üzerinde durmasına izin verin.

Ardından, temiz suya temiz beyaz bir bezi batırın ve “durulama” için bölgeyi kurutun. Alanı doygun hale getirin ve sonra temiz bir bezle kurulayın. Halıyı, doğrudan ısı ve güneş ışığından uzak tutun.

Halı için verdiğimiz öneriler, döşemeleriniz içinde geçerlidir. Yalnızca minderlerde aşırı nemi önlemek için kumaşın üstünü örtmemeye özen gösterin. Kumaş vintage veya ipek ise, bir döşeme temizleme uzmanına danışın.