Kepek Belirtileri ve Kepek Tedavisi

Kepek, yaygın bir kafa derisi bozukluğudur. Kepeğin tam nedenleri hala tıp uzmanları tarafından bilinmemektedir. Yağlı saç derisi kepeğe giden ortak bir faktör iken, kuru cilde sahip insanlar zaman zaman aynı kafa derisi problemini yaşamaktadır. Kepek üzerinde yapılan çok sayıda araştırma, çeşitli kepek türleri olduğu sonucuna varmıştır. Her kepek türünün nedenleri farklıdır. Kepek semptomları çoğunlukla, saçlı deride ve saçta görülen görünür pullardır. Seboreik dermatitsedef hastalığı gibi bazı cilt bozuklukları da kepek üretebilir. Yaygın kepek tipi sedef hastalığı olarak bilinirken, seboreik dermatit  diğer vücut kısımlarını da etkileyebilecek kritik bir kepek türüdür.

Saçtaki kepek belirtileri bozukluğun türüne bağlı olabilir. Burada yaygın olarak görülen kepek belirtileri birçok kişi tarafından deneyimlenir.

Kepek Belirtileri

1. Kaşıntılı Kafa Derisi

Kaşıntılı kafa derisi kepeğin en yaygın belirtisidir. Kafa derisi üzerinde kepek varsa, kaşıntı yaşayacağınız normal bir semptom olabilir. Kaşıntı gevşek görünen pullar nedeniyle ortaya çıkar. Bu görünür pullar kafa derisinden çıkan ölü hücrelerdir. Bu yaygın kepek türü genellikle kış aylarında fark edilir. Kuru kafa derisi kış mevsimde çıkan kepeğin ana nedenidir. Böyle bir rahatsızlık yaşarken endişelenmenize gerek yok, bu zamanla gider.

2. Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, saçtaki kepeğin diğer başlıca semptomlarından biridir. Genellikle her gün 20-50 saç kaybederiz. Bu normal saç dökülmesi aralığıdır. Saç dökülmesinin endişe verici bir oranı(20-50’den fazla) kesinlikle kepek belirtisidir.

3. Kuru Saçlar

Saçlarınız kuru ve mat mı? Eğer cevabınız evetse kepek olabilir. Kepek, mevcut yağı kafa derisinden çıkarmaya ve tüyleri kuru ve cansız hale getirmeye meyillidir. Doğru yıkamadan sonra bile saçınız donuk ve yönetilemez görünebilir. Bunu azami dikkatle dikkate almanız gerekecek.

4. Akne ve Sivilce

Saç derisi veya saç ile doğrudan ilgili olmasa da, kepek oluşurken cildinizde ani sivilce salgını fark edebilirsiniz. Bu sivilceler ağrılı olabilir. Sivilce sorunu olan birçok insan, kepekten kurtulduktan sonra cildindeki sivilcelerden de kurtuldu.

5. Kabızlık ve İrritabl Bağırsak Sendromu

Bazı çalışmalar kepeğin kronik kabızlık ve irritabl bağırsak sendromunun nedeni olabileceğini göstermiştir. Nedenleri hala açıklanamamış olsa da, kepek sahip birçok kişi tarafından hissedilen ortak bir deneyimdir.

Kepeğin Tedavisi

Semptomlar gibi kepek tedavileri de türlerine göre değişir. Seboreik dermatitiniz olduğunda uzman bir dermatoloğa danışmanız gerekir. Yaygın kepek türleri için bazı evde hazırlayabileceğiniz tedaviler vardır.

  • Anti Kepek Şampuanı: Kepek önleyici şampuanı kullanmaya karar verdiğinizde birçok seçenek bulacaksınız. Kepek önleyici şampuanlar, saç derisinin ve parlaklığın geri kazanılmasını sağlarken, saç derisinden pulları çıkarmanıza yardımcı olur.
  • Limon ve Lor: 2 yemek kaşığı lor’un içerisine bir kaç damla limon sıkın. Daha sonra bu maskeyi kafa derisine gelecek şekilde sürün. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.