Kırkkilit Otu Çayının Faydaları

kırkkilit yada at kuyruğu, yaklaşık 400 milyon yıldır bulunan bir bitki ailesi olan Equisetaceae ailesinden bir grup çim bitkisidir. Bu nedenle, at kuyruğu “yaşayan bir fosil” olarak görülmüştür, çünkü varlığı dinozorlardan önce bile ortaya çıkmaktadır.

Kırkkilit Otunun Faydaları

Atkuyruğu silisik asit, saponinler, flavonoidler, steroller, tanenler, potasyum, alüminyum tuzları, manganez, magnezyum, kükürt ve kalsiyum içerir. Tarihsel olarak, atkuyruğu kanamayı durdurmak, kırık kemikleri onarmak ve artrit için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Üriner pasajlarda ülserasyon ve ülserler dahil olmak üzere damla, çakıl ve böbrek enfeksiyonlarının tedavisinde de yararlı olmuştur. At kuyruğu idrar üretimini artırma yeteneğine sahip olduğundan (diüretik), böbrek taşı , ödem ve idrar yolu enfeksiyonlarının yanı sıra sistitin için bitkisel bir tedavi olarak popülerlik kazanmıştır.

Bu özellik öncelikle flavonoidlerin varlığına atfedilebilir.

Bitki, prostat bezinin iltihaplanmasını veya prostatın iyi huylu büyümesini (benign prostat hiperplazisi, BPH) tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca gut için destekleyici bir tedavi olarak kullanılmıştır. Sentetik ve daha etkili tedavilerin ortaya çıkmasından önce, bitki tüberkülozu için temel ilaç oldu.

Atkuyruğu silika ve silisik asitler bakımından zengindir, bu nedenle osteoporoz için bitkisel bir tedavi olarak yararlı olabilir .

Dahası, silika, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ile sonuçlanabilen ve vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırabilen beyaz kan hücrelerinin üretimini artırabilir. Silika ayrıca cildin ve bağ dokusunun elastikiyetini ve direncini arttırır.

Bitki, hemostatik (kanama ile pıhtılaşmayı teşvik eder) özelliklere sahiptir ve ülserlerin kanamasını durdurmaya ve aşırı adet kanamasını kontrol etmeye yardımcı olur.

Bitkinin silisik asit içeriği kalsiyumun emilimini ve kullanımını uyarır ve arterlerde yağ birikmesini önler. Büzücü özellikler damar duvarlarını güçlendirir ve varisli damarlar için faydalı olabilir .

Bitkinin topikal preparatları yaraları, burkulmaları, kırıkları ve yanıkları iyileştirmek için kullanılabilir. Romatizmal durumlar ve kepek gibi cilt problemleri için bitkisel bir tedavi olarak kullanılmıştır .

Bazı çalışmalar atkuyruğun hafıza ve bilişsel işlevlerin iyileştirilmesinde yardımcı olabileceğini desteklemektedir.

Bitki ayrıca bir ilaç olarak başka kullanımlar da vardı. Kuru gövdelerin yüksek bir kristalin silikon içeriği vardır ve metal ve lehçe teneke ve ahşabı fırçalamak için kullanılmıştır.

At kuyruğunun uygulandığı en yaygın yol bir çaydır.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Demlenir ?

Normalde 2 ila 3 gram atkuyruğu otu üzerinde kaynamış su dökülerek hazırlanır. Kaynama süresi beş dakikadır. Kaynatıldıktan sonra yaklaşık 10 ila 15 dakika beklemelidir. Gün boyunca öğünler arasında çay içebilirsiniz.

Kırkkilit Otu Yan Etkileri

Kırkkilit otu tiaminin eksikliğine sebep olabilir. Bitki, mide bulantısı, kas zayıflığı, ateş, anormal nabız sayısı gibi belirtilerle nikotin toksisitesi üretebilir. Bitkinin diüretik etkisi, potasyum kaybına neden olabilir ve bu da dijitalis toksisitesini artırabilir.

At kuyruğu Benzodiazepinler, Disülfiram veya Metronidazol ile kullanılıyorsa, disülfiram benzeri bir reaksiyona neden olabilir. Kortikosteroidler, diüretikler ve müshil uyarıcılar gibi potasyumun tükenmesine neden olan diğer ilaçlarla birlikte kullanılması hipokalemi riskini artırır.

Bu kombinasyonun kardiyak toksisiteye ve ayrıca potasyum kaybına yol açabileceğinden , meyan kökü ile aşırı kullanılmasından kaçınılmalıdır.

At kuyruğundan uzak durmaları gerekenler arasında, hamile ve emziren kadınlar, zayıf kalbi olan insanlar, aşırı alkol tüketen ve potasyum israfı diüretik, kardiyak glikozit (Lanoxin), kortikosteroid, veya meyan kökü kullananlar.

Sıvı ekstraktının bazen yüzde 25 alkol içermesi dolayısıyla Disulfiram, Metronidazole ve Benzodiazepines ile kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Kaynaklar:

Horsetail – Ancient Wonder, Modern Medicine