Limon Faydaları Nelerdir?

Limon, insanların az miktarlarda otlar ve baharatlarla kullandıkları popüler bir meyvedir, ancak yoğun ve ekşi lezzetleri nedeniyle nadiren yalnız tüketilirler.
Birçok sos, salata sosları, marinatlar, içecekler ve tatlılar için lezzet verir ve aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdırlar .

Kaşifler C vitamini eksikliği sonucu hastalıkları erken önlemek veya tedavisine yardımcı olmak için uzun yolculuklarda limonu yanlarında taşırlardı. 1747’de James Lind, limonlar ve portakalların, denizciler arasında yaygın olan hastalığı tedavi etmede son derece etkili olduğunu keşfetti. Bu özellik, popüler yiyeceklerin sağlık yararları hakkında makalelerden oluşan bir koleksiyonun bir parçasıdır .

Limonların besinsel içeriğine, olası sağlık faydalarına, gıdalardaki limonların kullanılmasına ve olası sağlık risklerine bakalım.

Limon Hakkında Hızlı Sağlık İpuçları

 • Limonlar güçlü bir antioksidandır, yüksek oranda C vitamini içerir.
 • Kolajen üretmek için C vitamini gereklidir , astım semptomlarını hafifletebilir ve kansere karşı koruyabilir
 • Limon suyu çaylarda, tatlılarda ve salatalarda kullanılabilir.

Limonun Faydaları

Bir dizi meyve ve sebzeyi tüketmek, yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık durumunun riskini azaltıyor görünmektedir. Limonlar, C vitamini ve flavonoidlerin veya antioksidanların iyi bir kaynağı olup, sağlık ve refahı çeşitli yollarla arttırdığı düşünülmektedir.

Limon tüketmenin olası faydalarından bazılarına bakalım.

1) İnme riskini azaltır

Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) göre, narenciye meyveleri , kadınlarda iskemik inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir .

Yaklaşık olarak 70.000 kadının 14 yıllık büyük bir araştırması, en çok narenciye meyvelerini yiyenlerin, en az tüketen kadınlara göre, iskemik inme riskinin yüzde 19 daha düşük olduğunu göstermiştir. Turunçgiller , kanser ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülen iyi bir flavonoid kaynağıdır .

İskemik inme en sık görülen inme türüdür. Beynin kan akışını engelleyen bir kan pıhtısından kaynaklanır.

2) Sağlıklı bir tansiyonun korunması

Bir Japon çalışmasında, her gün düzenli olarak yürüyen ve her gün limon tüketenlerin 101 kişide daha düşük kan basıncı aldıkları saptanmıştır. Bilim adamları bunu doğrulamak için daha fazla araştırma çağrısında bulundu.

3) Kanseri önler

Limon ve limon suyu antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Antioksidanlar kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir, ancak kanser önlemede antioksidanların oynadığı rol tam olarak bilinmemektedir.

4) Sağlıklı bir cilt bakımı

C vitamini kolajen oluşumunda, cildin destek sisteminde hayati bir rol oynar. Doğal formda yendiğinde veya topikal olarak uygulandığında, C vitamini , 2014 yılında yayınlanan fareler üzerinde yapılan bir araştırmanın bulgularına göre, güneş ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarı ile savaşmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu geliştirmeye yardımcı olabilir .

5) Astımı önleme

Astım gelişme riski, daha fazla çalışma gerekli olmasına rağmen, C vitamini olmak üzere yüksek miktarda belirli besin tüketen kişilerde daha düşük görünmektedir.

Alerji, Astım ve Klinik İmmünoloji dergisinde yayınlanan bir derleme , C vitamininin, soğuk algınlığı olduğunda astım ve bronş aşırı duyarlılığı olan kişilere yarar sağladığını buldu.

Çalışma sonuçlandı :

“Astım hastalarının, solunum yolu enfeksiyonlarının yol açtığı astım alevlenmeleri varsa, C vitaminini bireysel olarak test etmeleri makul olabilir. Soğuk algınlığı ile ortaya çıkan astımın C vitamini üzerindeki rolü hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekir.”

6) Artan demir eksikliği

Demir eksikliği, gelişmiş ülkelerdeki en yaygın besin eksikliğidir ve önde gelen bir anemi nedenidir .

C vitamini bakımından zengin olan gıdaların demir bakımından zengin gıdalarla eşleştirilmesi , vücudun demiri emebilme kabiliyetini en üst düzeye çıkarır .

Örneğin, Ispanak ve nohut, iyi demir kaynaklarıdır. Bu bileşenler ile bir salata üstüne biraz limon suyu sıkarak demir ve C vitamini alımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir.

7) Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini ve diğer antioksidanlarda yüksek olan gıdalar, bağışıklık sistemini soğuk algınlığı ve grip yapan mikroplara karşı güçlendirmeye yardımcı olabilir. C vitamini aşırı fiziksel aktivite geçiren kişilerde bağışıklığı artırmaya yardımcı olabilir.

Büyük bir kaşık bal ile bir bardak sıcak suya bütün limon sıkarak öksürük veya grip olan biri için rahatlatıcı bir içecek elde edilmiş olur.

8) Kilo kaybı

Limon kabuklarında limon fenolleri bulunur. Bu fenoller vücuttaki yağlara karşı savaşarak canlıda kilo kaybına sebep olur. Ancak, bunun insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olup olmadığı net değildir.

Limon C vitamini

C vitamini uzun zamandır antioksidan, anti-aterojenik ve anti-kanserojen olarak görülmüştür. Bununla birlikte, bu iddiaların bazıları son yıllarda sorgulanmıştır ve askorbik asidin kesin etkisi belirsizliğini korumaktadır.

C vitamininin kesin faydalarını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır .

Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS) , bunun riskini yavaşlatabileceğini veya azaltabileceğini belirtir:

 • bazı kanser türleri
 • kalp-damar hastalığı
 • yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD)

Ayrıca, soğuk algınlığı başladıktan sonra C vitamini takviyeleri almanın soğuk algınlığını durdurma veya tedavi etme ihtimalinin düşük olduğunu da belirtmişlerdir.

Limon Besin Değeri

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) ulusal besin veritabanı, soyulmamış, yaklaşık 58 gram ağırlığında (g) bir çiğ limonun 44.5 mg C vitamini içerdiğini söylüyor .

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, 19 yaş ve üstü kadınlar için önerilen diyet ödeneği (RDA) günde 75 mg C vitamini iken, 19 yaş ve üstü erkekler 90 mg tüketmelidir. Sigara içenler sigara içmeyenlere göre günde 35 mg daha fazla ihtiyaç duyarlar.

Bir limon da şunları sağlar :

 • 17 kalori
 • 0.64 g protein
 • 0.17 gr yağ
 • 1,6 gr lif ve 1,45 g şeker dahil olmak üzere 5.41 g karbonhidrat
 • 15 miligram (mg) kalsiyum
 • 0.5 mg demir
 • 7 mg magnezyum
 • 13 mg fosfor
 • 116 mg potasyum
 • 2 mg sodyum
 • 0.05 mg çinko
 • 9 mikrogram (mcg) folat
 • 1 mg A vitamini

Ayrıca, limonlar az miktarda tiyamin, riboflavin, B-6 vitamini, pantotenik asit, bakır ve manganez içerir.

Limonlu suyun faydaları

Limon suyu, kilo kaybından depresyonu hafifletmeye kadar geniş bir yelpazede faydalar sağlar.

Limondaki çeşitli besin maddelerinin, yeterince yüksek miktarlarda tüketilmesi halinde, limon suyuna bağlı çeşitli sağlık yararları üretmesi mümkündür.

Bununla birlikte, ana fayda, meyve suyu yerine limon suyunun tüketilmesinin şekerin alımını azaltması ve bol miktarda limon suyu içen bir kişinin dehidrate olma ihtimalinin düşük olması olabilir.

Limon zararları

Limonlar asitte yüksektir, bu nedenle limon suyu aşağıdakileri ile insanları etkileyebilir:

Ağız ülserleri : Bir acı hissine neden olabilir

Gastro-özofageal reflü hastalığı (GERD) : Mideekşimesi ve regurjitasyon gibi semptomları kötüleştirebilir

Hastalığın önlenmesinde ve sağlıklı olmanın temelinde en önemli olan şey nasıl beslendiğinizin şeklidir. İyi beslenmenin anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok, çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.