Mısır Püskülü Çayı

Mısır püskülü çayı, dünyanın birçok ülkesinde bir elyaf olan taze veya kurutulmuş uzun ince stigmalardan hazırlanan besleyici bir bitkisel içecektir. Serinletici içecek, tatlı ve hoş tadıyla, sağlığımız açısından çok çeşitli yararlar sunan birçok makrobesin içerir.

Yüzlerce yıldır mısır, Asya, Afrika ve Amerika halkının önemli besin kaynaklarından biri olmuştur. Halk hekimliğinde, infüzyon geleneksel olarak böbrek hastalıklarının tedavisi ve idrar yollarının iltihaplanması için diüretik olarak kullanılmaktadır.

Mısır Püskülü Çayın Faydaları

Mısır püskülü çayı ne işe yarar ?

Böbrek taşı oluşumunu önler

Mısır püskülü çayı, yüksek potasyum içeriğiyle doğal bir idrar söktürücü olarak idrar üretimini artırmaya yardımcı olur. Tüketimi filtrasyon hızını arttırır ve klor ve sodyum iyonlarının kan içine geri emilmesini önler. Böylece, böbreklerin işleyişini hızlandırır ve böbrek taşı oluşumunun şansını azaltır.

Detoksifikasyon yardımcı olur

Mısır püskülü çayı, ödemi önlediğinden, kilo vermede de yardımcı olduğu gibi, toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya da yardımcı olur. Dezenfekte edici bir çözüm olarak, gut ve artritin rahatlamasını sağlayan tendon ve eklemlerden sodyum ürat kristallerinin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Idrar yolu enfeksiyonları için

Mısır püskülü çayı, saponinler ve müsilaj bakımından zengin olduğundan, idrar sisteminin tahriş olmuş ve iltihaplı dokularının yatıştırılmasına yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırma çalışmaları, düzenli olarak bir bardak mısır unu çayı içmenin, prostat ve mesane enfeksiyonlarının iltihaplanması dahil olmak üzere bazı idrar yolları koşullarında faydalı olduğunu göstermiştir.

Çocukların yatak ıslatmalarını önler

Enürezis olarak da bilinen yatak ıslatma, stres, kabızlık, hormon dengesizliği ve uti’den etkilenen çocuklar arasında yaygın bir sorundur. Mısır püskülü çayı bu sorunların çoğunu çözdüğü için, çocuğunuzun yatağı ıslatmasını engellemesi tavsiye edilir.

Kalp sağlığı için iyi

Mısır püskülü çayı, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra sürekli bir kan basıncını korumaya yardımcı olan önemli bir vitamin ve antioksidan kaynağıdır. Böylece, onun alımı kardiyovasküler hastalıklar ve kalp yetmezliği risklerini azaltabilir.

Yorgunluğu azaltır ve sivilce ile savaşır

Yüksek flavonoid içeriğinden dolayı, anti-yorgunluk aktivitesi sergiler. Düzenli olarak, sürekli yorgunluk veya zayıflık hissinden sizi rahatlatır, yorgunlukla mücadele etmenize yardımcı olur.

Flavonoidlerin varlığı ayrıca bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur, bu da onu akne için güçlü bir ilaç haline getirir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

  • Bir demlik içine 2 su bardağı su koyun.
  • Içine 2 yemek kaşığı kuru veya taze mısır püskülü ekleyin ve kapağı kapatın
  • Karışımı kaynamaya başlayana kadar ısıtın.
  • Kaynadıktan sonra ısıyı azaltın.
  • Düşük ısıda 10 dakika pişirin
  • 15-20 dakika bekletin.
  • Süzün
  • Tadı artırmak için biraz bal veya şeker ekleyin

Mısır Püskülü Çayı Yan Etkileri

Mısır püskülü çayı içmek genelde güvenlidir, fakat aşırı tüketim, alerji, deri döküntüleri ve kaşıntıya neden olan düşük potasyum seviyeleri ile sonuçlanabilir. Diyabetliler, mısır alerjisi olanlar ve yüksek / düşük tansiyonu olan kişiler, aşırı tüketmekten kaçınmalıdır.

Mısır Püskülü Saraçoğlu

Mısır püskülü saç – Yukarıda belirtildiği gibi hazırlayın, saçınıza uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra yıkayın.