Nane Çayı Faydaları

Nane çayı, taze aroması ve yatıştırıcı tadıyla dünya çapında takdir edilen bir bitki çayıdır. Nane çayı yararları yaygın olarak tanıtılmaktadır, ancak hepsi bilimsel çalışmalarla desteklenmemektedir. Basit olarak nane çayı, nane yapraklarından yapılır. Çok yıllık nane bitkisi parlak yeşil yapraklara sahiptir ve çeşitli düşük ışıklı alanlarda dahi kolaylıkla yetiştirilebilir, böylece yiyecek ve içecek üretimi için popüler bir bitki haline gelmiştir. 

Nane çayı binlerce yıl boyunca Yunan, Roma ve Eski Mısır kültürlerine dayanan şifalı amaçlar için kullanılmıştır. Ancak, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, nane, 1700’lere kadar farklı bir bitki türü olarak kabul edilmedi.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Nane çayı hazırlamak için, çay poşeti veya demlik çayını 6-8 onsluk bir fincanın altına koyun ve sıcak su ile doldurun. Çay istenilen yoğunluğa göre 4-6 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Limon dahil ederek etkilerini artırabilirsiniz.

Nane Çayının Faydaları

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, nane yaprağı üzerinde çok az araştırma yapılmıştır. Nanenin faydalarının çoğu araştırması daha güçlü olan nane yağı ile yapılmıştır.

  • Nanenin mide spazmlarını ve genel gastrointestinal rahatsızlığı azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.
  • Nane İrritabl bağırsak sendromu belirtilerini azaltmak için gösterilmiştir.
  • Nane, bazı solunum (nefes) problemlerini rahatlatıyor.

Yüksek kalorili bir kahve içeceği veya bir tatlıdan ziyade nane çayı içerseniz kalorilerin azalmasından büyük olasılıkla faydalanabilirsiniz.

Nane çayı yan etkileri

Yine, nane için faydaları ve yan etkileri ile ilgili çoğu araştırma nane yağı ile yapıldığı için, bu yan etkileri nane çayı içerek karşılaşmanız mümkün olmayabilir, çünkü çay, yağ kadar güçlü değildir. Bununla birlikte, bazı insanlar nane tüketirken mide bulantısı yaşayabilir. Sperm üretimini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır ve nane yağı kullanıyorsanız, cildinizin yağla temas ettiği bir döküntü (şans dermatit) yaşama ihtimali vardır.

Kaynaklar