Nar ve Nar Kabuğunun Faydaları

Taze meyve suyu sağlıklı olmak için yeşil veya ıspanak ile dolu olmak zorunda değildir. Nar suyu 100’den fazla fitokimyasal içerir. Nar meyvesi binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmaktadır. Bugün, nar suyu birçok sağlık faydası için incelenmektedir. Kanseri önleme, bağışıklık desteği ve doğurganlık gibi tıbbi konularda yardımcı olabilir.

Narın Faydaları

İşte narın potansiyel faydalarından bazıları.

1. Antioksidan Kaynağıdır

Nar taneleri canlı kırmızı renklerini polifenollerden alır. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır .

Nar suyu, diğer meyve sularının çoğundan daha fazla antioksidan içerir. Aynı zamanda kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir . Nar suyundaki antioksidanlar, serbest radikalleri temizlemeye, hücreleri hasara karşı koruyabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir .

2. C vitamini

Tek bir nar suyunun günlük ihtiyacınız olan C vitamininin yüzde 40’tan fazlası var.

3. Kanseri Önler

Araştırmacılar, Nar suyunun, prostat kanseri büyümesinin durdurulmasına yardımcı olabileceğini keşfetti. Nar suyunun prostat kanseri üzerindeki etkileri üzerine yapılan çok sayıda çalışmaya rağmen, sonuçlar hala başlangıç ​​aşamasındadır.

İnsanlarla uzun süredir devam eden ve nar suyunun kanseri önlediği ya da riski azalttığını kanıtlayan çalışmalar olmasa da, diyetinize eklemeniz kesinlikle zarar vermez. Bugüne kadar çalışmalarda cesaret verici sonuçlar var ve daha büyük çalışmalar yapılmakta .

4. Alzheimer hastalığı koruması

Sudaki antioksidanlar ve yüksek konsantrasyonlarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurabileceğine ve hafızayı koruduğuna inanılmaktadır.

5. Sindirim

Nar suyu bağırsaktaki iltihapları azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Crohn hastalığı , ülseratif kolit ve diğer inflamatuar bağırsak hastalıkları olan kişiler için yararlı olabilir .

Nar suyunun diyare olmasına yardımcı olup olmadığı konusunda çelişkili inanışlar ve araştırmalar vardır. Çoğu doktor kendinizi daha iyi hissedinceye ve semptomlarınız azalmaya başlayıncaya kadar nar suyu içmenizi tavsiye eder.

6. Anti-inflamatuar

Nar suyu, yüksek konsantrasyonda antioksidanlar nedeniyle güçlü bir anti-enflamatuardır. Vücuttaki inflamasyonu azaltmaya ve oksidatif stres ve hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

7. Artrit

Nar suyundaki Flavonoller, osteoartrit ve kıkırdak hasarına katkıda bulunan iltihaplanmayı engelleyebilir .

8. Kalp hastalığı

Nar suyu kalbe en sağlıklı meyve suyu olarak çalışmaktadır. Kalp ve atardamarları koruduğu gözlemlenmiştir.

Küçük çalışmalar , nar suyunun kan akışını iyileştirdiğini ve arterlerin sert ve kalınlaşmasını engellediğini göstermiştir. Ayrıca , arterdeki plağın büyümesini ve kolesterol birikmesini yavaşlatabilir . Ancak nar, kan basıncı ve statin gibi kolesterol ilaçları ile negatif reaksiyona girebilir .

Nar suyu içmeden veya nar meyvesini ekini almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

9. Kan basıncı

Her gün nar suyu içmek sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak nar suyunun uzun vadede genel kan basıncını düşürebileceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

10. Antiviral

C vitamini ve E vitamini gibi diğer bağışıklık takviyeli besinler arasında, nar suyu hastalıkları önleyebilir ve enfeksiyonla mücadele edebilir. Nar ayrıca laboratuar testlerinde antibakteriyel ve antiviral olarak gösterilmiştir. Yaygın enfeksiyonlar ve virüsler üzerindeki etkileri için çalışılmaktadır.

11. Vitamin açısından zengin

C vitamini ve E vitamini ek olarak, nar suyu iyi bir folat , potasyum ve K vitamini kaynağıdır.

12. Bellek

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, günlük 8 gramlık nar suyu içmek, öğrenme ve hafızayı artırabilir .

13. Cinsel performans ve doğurganlık

Nar suyunun antioksidan konsantrasyonu ve oksidatif stresi etkileme yeteneği, bunu potansiyel bir fertilite yardımcısı yapar. Oksidatif stresin sperm disfonksiyonuna neden olduğu ve kadınlarda fertiliteyi azalttığı gösterilmiştir .

Meyve suyunun da plasentada oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak araştırmacılar, bunun sağlayabileceği kesin faydaları henüz bilmiyorlar. İçme suyu da erkek ve kadınlarda testosteron seviyelerini artırabilir.

14. Dayanıklılık ve spor performansı

Nar suyu yeni spor performansı arttırıcı olabilir. Meyve suyu, ağrının azaltılmasına ve güç toparlanmasının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca egzersizden kaynaklanan oksidatif hasarı azaltır.

15. Diyabet

Nar geleneksel olarak Orta Doğu ve Hindistan’da diyabet için bir çare olarak kullanılmıştır . Narın diyabet üzerindeki etkileri hakkında hala çok şey bilinmezken, insülin direncini azaltmaya ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir .

Kudret Narının Faydaları:

Kudret Narı Afrika ve Asya ülkelerinde yetişir. Çok yüksek derecede E,  C vitaminleri ve proteinler içerir.

 • Hazımsızlığı giderir.
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kanserli hücrelerin yayılma hızını azaltır.
 • Sindirime yardımcı olur ve sindirim organların işlevlerini daha iyi yapmalarını sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yapraklarından hazırlanan çay karaciğere faydalıdır, kan şekerini düzenler.
 • Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir.

Nar Kabuğunun Faydaları:

Nar kabuğunun içerdiği elementlerin çok güçlü mikrop, bakteri ve virüs öldürme özelliği vardır. Cilt üzerinde meydana gelen yara, tahriş ve enfeksiyonlara karşı çok faydalıdır. Narın kabuğu kaynatılarak çay gibi içildiğinde bağırsakları ve mideyi temizler, ishale iyi gelir. Toz haline getirilip kanayan yaraya serpildiğinde ise kanı durdurur ve mikropları kırar.

 • Yanıklara Faydaları: Nar kabuğu dövülerek yanığın üzerine uygulanır. Yaranın iyilleşme hızını arttırır ve mikropları öldürür.
 • Frengiye Faydaları: Kurutulmuş nar kabuğu mazı ile karıştırılır ( bir avuç), havanda toz haline getirildikten sonra sabah akşam bir çorba kaşığı alınır ve üzerine bir bardak su içilir.
 • Basura Faydaları: Yarım litre suda bir avuç nar kabuğu kaynatılır, süzüldükten sonra günde bir çay bardağı içilir.
 • Bağırsaklara Faydaları: Bir avuç nar kabuğunu yarım litre suda kaynatın ve süzün. Her sabah aç karınla bir bardak kurtlar dökülene kadar için.

Nar Çiçeğinin Faydaları:

Nar çiçeği daha çok doğal antibiyotik olarak kullanılır. Bunun yanı sıra boyun ağrıları için lapa yapılarak uygulanabilir ve aynı şekilde bir litre suda kaynatılarak ağız yaraları için gargara yapılarak kullanılır.

 • Kalp krizi risklerini azaltma noktasında çok etkilidir.
 • Çok iyi bir antioksidan görevi görür.
 • Cildi sıkılaştırır ve genç tutar.
 • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve kanser hücrelerini yavaşlatır.
 • Alkol, sigara, kirli hava, zehirlenme etkilerini azaltır.
 • Şekerin dengelenmesini sağlar.
 • Kolesterolü ve hiper tansiyonu düzenler.
 • Rahatlatıcı etkisi ve zihinsel sağlığı koruyucu etkisi vardır.
 • Nar çekirdeğini bal ile karıştırıp iltihaplara uygulandığında tedavi edici etkisi vardır.
 • İshali giderir.

Kullanımı: Öğütülmüş nar çekirdeği günde bir veya iki defa alınabilir. Sade alınabileceği gibi bal, yoğurt, süte veya salatalara katılabilir.