Sivilceyi Önlemek İçin Ne Yapmalı? 18 Etkili Yöntem

Acı veren ağrılı sivilcelerden bıkmışsanız, onlar hakkında bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir. Peki ya sivilceyi önlemek için ne yapmalı? Hangi ürünler veya çareler en iyi şekilde çalışır? Bu yazımızda sizler için 21 adet etkili yöntemi derledik, doğal ürünlerden bahsettik. Yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Sivilceyi Önlemek İçin Ne Yapmalı? 21 Etkili Yöntem

Hatırlanması gereken en önemli şey sivilceyi önlemek, tedaviden daha iyidir. Bu istenmeyen sivilceler, bazı temel cilt bakım rejimleri izlenerek önlenebilir.

1. Yaşam kalitenizi artırın

Yüzünüzü düzenli olarak yıkanmasını içeren iyi bir hijyen kuralını takiben; makyaj, kir ve tozdan kurtarmak sivilceyi önlemesi için çok önemlidir. Cildin temizlenmesi ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olur ve ayrıca cildin sivilce oluşumunu arttırabilecek kirletici maddelerden kurtarır. Temizledikten sonra bir toner uygulamanızı öneriyoruz.

2. Yastık kılıfı ve Havlularını düzenli olarak yıkayın

Kirli yastık kılıfları ve kirli havlular, bakteriyel büyümeye yardım eder ve kırılmaya neden olur. Yastık, çarşaf ve havluları düzenli aralıklarla yıkamak çok önemlidir.

3. Komedojenik olmayan ürünler kullanın

Sivilce en yaygın olarak, bakterilerin büyümesi ve gelişmesi için mükemmel olan tıkanmış gözeneklerden kaynaklandığından, gözenekleri engellemeyen komedojenik olmayan ürünler veya ürünler kullanmak önemlidir.

4. Nemlendirici kullanın

Popüler inancın aksine akne eğilimli ciltleri de nemlendirmek gerekir. Cildi yeterince nemlendirmemekle birlikte, sebeli bezleri nemi dengelemek ve aknenin artma ihtimalini arttırmak için daha fazla sebum veya yağ üretmesini teşvik eder. Böylelikle ciltte sivilce oluşur.

5. Egzersiz

Günümüzde telaşlı yaşam tarzı ile birlikte stres seviyeleri yükselir, günlük egzersizlerin sadece 30 dakikası cilt ve sağlık için mükemmeldir.

6. Cildinize dokunmaktan kaçının

Ellerinizi cildinizden uzak tutun. Çenenizi veya yanağınızı kirli yüzeylere bırakmayın; bu, bakterilerin yayılmasına neden olur.

7. Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye takiben sivilceler önlenebilir. Karbonhidrat, şeker ve süt ürünlerini azaltın ve diyette daha fazla sebze ve meyve ekleyin. Vücuttan toksinleri düzenli olarak temizlemek için bol su için.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Sivilce, birçok kozmetik ürün ve doğal ilaçlar yoluyla önlenebilir ve iyileştirilebilir. Kozmetik ürünler pahalı ve yan etkilere de neden olabilir. Doğal ilaçlar karşılaştırmalı olarak daha uygun maliyetlidir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Sivilce tedavisi için birçok doğal ilaç vardır. Tedavilerin nasıl çalıştığını bulmak için kendinizde denemeniz en doğru yol.

8. Portakal

Portakal suyunu pamuklu çubukla uygulamak, sivilce oluşumunu önlemek için etkili bir ilaçtır. Alternatif olarak, etkilenen bölgedeye suyu uygulayın ve gece boyunca yüzünüzde durmasına izin verin.

9. Diş Macunu

Diş macununun sivilcelere uygulanması, hızlı bir şekilde kurumasına ve kısa sürede yok olmasına neden olur. Silika hidrat içeren diş macunu kullanın. En iyi sonuç için, diş macununu uygulamadan önce yüzü buzla ovun. Diş macununun suyla yıkaması için 30 dakika boyunca cildin üzerinde durmasına izin verin. Aknenin etkin bir şekilde çıkarılması için 2 – 3 defa tekrarlayın.

10. Kabartma Tozu

Sivilce önlemek ve tedavi etmek için kabartma tozu ve limon suyu karışımı uygulayın. Bu tedavi, her türlü cilt, yağlı, kuru, hassas veya kombinasyon için kullanılabilir. En iyi sonuçları elde etmek için, macunu uygulamadan önce cildi temizleyin. Macunu 5 dakika bekletin ve sonra yüzünü yıkayın. Cildi temizledikten sonra cildi nemlendirmeyi unutmayın.

11. Aloe Vera

Aloe vera sivilce veya sivilce eğilimli cilt üzerine sürün. Aloe vera, cildi yağdan arındırmaya yardımcı olur ve yumuşak ve sağlıklı hale getirir. Doğal ilaç, kızarıklık ve güneş yanıklarını da iyileştirir. En iyi sonuç için, taze bir bitkinin yaprağı düzenli olarak etkilenen alan üzerine sürülmelidir.

12. Buz Küpleri

Etkilenen bölgeye buz uygulayın ve hemen sivilcelerden kurtulun. Buz, cilt gözeneklerini dondurur ve gözeneklerde sıkışmış olan aşırı yağı ve kiri temizler. Buz küpleri ayrıca şişliği azaltır ve ayrıca cildi pürüzsüzleştirir.

13. Nane Yaprakları

Etkilenen bölgelere gece uygulandığında nane yaprakları, akne ve akne izlerinden kurtulmaya yardımcı olabilir.

14. Elma Sirkesi

Doğal elma sirkesi cildin pH seviyesini düzenler ve sivilce tedavisine yardımcı olur. Bir bardak suya yarım çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Pamuk yünü biraz batırın ve etkilenen bölgelere hafifçe uygulayın ve gece boyunca bekletin.

15. Bal

Balın yüze uygulanması, sivilcelerin yanı sıra onları kalıcı tedavi etmeyi de sağlar. Bal, enflamasyonu azaltmaya ve etkilenen bölgeleri iyileştirmeye yardımcı olan bir antibiyotik içerir. Bal uygulayın ve sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için cildinizi temizledikten sonra 30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

16. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, ciltteki kusurların giderilmesine yardımcı olur ve aşırı yağı emen mekanizması sayesinde sivilce temizliğinde harika bir şekilde çalışır. Yulaf ezmesi, normalde yaptığınız gibi pişirin. Soğumaya bırakın. Cildinizi temizleyiniz ve temizlenmiş yüze 10 – 15 dakika sürünüz. Kurulayın, önce bir toner sonra nemlendirici uygulayın.

17. Sarımsak

Ciltte bir diş sarımsağı sürmek, anti-septik, anti-oksidan, anti-fungal ve anti-viral olan kükürt içeren sivilceleri iyileştirmek için çok etkilidir. Yüzünüzü temizledikten sonra sarımsağı sürün ve 5 dakika yüzünüzde durmasını sağlayın. Hızlı sonuç almak için işlemi her gün tekrarlayın.

18. Çay Ağacı Yağı

Avustralya çay ağacı, akneye sebep olan bakterileri öldüren antibakteriyel bir ajan olan terpinen-4-ol içerir. Çay ağacı yağı, cildinizdeki gözenekleri tıkayan yağ ve yağlı maddelerin oluşumunu engeller. Çay ağacı yağı ayrıca siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olur ve tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Pamuklu çubukla etkilenen bölgelere uygulayarak doğrudan kullanın.