Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Ev Tarifleri

Yüzde oluşan siyah noktalar ciltte melaninin aşırı salgılanmasına bağlı olabilir. Bu duruma yol açabilecek bazı faktörler güneşe aşırı maruz kalma durumu, hormon dengesizliği, hamilelik, bazı ilaçlar, vitamin eksiklikleri, uyku eksikliği ve aşırı stres neden olur. Şimdi siyah noktalardan kurtulmak için sizlere sunduğumuz tariflere birlikte göz atalım.

Ciltteki Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Ev Tarifleri

Yöntem 1: Lİmon Suyu

Limon suyu, tek başına, siyah noktaları çıkarmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, konsantre formun, cildinizde oldukça sert olabilir. Bu nedenle, özellikle de hassas bir cildiniz varsa, çözeltiyi sulandırmak için su kullanmak iyi bir fikirdir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • 1 limon
 • Filtrelenmiş su
 • Pamuk topları

Hazırlanışı ve Uygulaması:

 1. Bir limonun suyunu temiz bir kaseye sıkın.
 2. Limon suyuna eşit parça temiz, filtrelenmiş su ekleyin.
 3. Yüzünüzün her yerine limon suyu / su solüsyonu uygulamak için bir pamuk topu kullanın.
 4. 20 dakika bekletin ve sonra suyla yıkayın. Sabun kullanmayın.

Her gün kullanıma uygundur.

Yöntem 2 – Limon Suyu ve Yoğurt 

Limon suyunun beyazlatma etkisi ve yoğurdun temizleyici özelliği, siyah noktalarınızı aydınlatmanın ve cildinizi ferahlatmanın en güzel yoludur. Kim iki kuşu tek bir taşla öldürmek istemez, değil mi?

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • 1 limon
 • 1 çorba kaşığı taze yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulaması:

 1. Bir limonun suyunu temiz bir kaseye sıkın.
 2. Üzerine 1 çorba kaşığı yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 30 dakika bekletin.
 4. Temiz su ile yıkayınız.

Haftada iki kez.

Yöntem 3 – Limon Suyu ve Şeker Yüz Fırçalayın

Şekerin peeling yararları ve limon suyunun beyazlatma etkisi, cildinizden tüm ölü hücrelerinden kurtulması için mükemmel peeling yapabilir ve yüzünüze tazelenmiş bir parlaklık katabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı şeker

Hazırlanışı ve Uygulaması:

 1. Yarım limon suyunu temiz bir kaseye sıkın.
 2. Limon suyuna bir çay kaşığı şeker ekleyin ve iyice karıştırın (kuru cildiniz varsa, karışımınıza bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz).
 3. Karışımı parmaklarınızla ovun ve yüzünüzün her tarafını dairesel hareketlerle temizleyin ve siyah noktalara özel dikkat gösterin.
 4. İki dakika boyunca ovmaya devam edin.
 5. Temiz su ile yıkayın ve yüzünüzü kurulayın.

Haftada bir.

Uyarılar:

 • Bu bölgelerdeki ciltler oldukça hassas olduğundan, gözünüzün etrafında veya altında limon suyu içeren ev ilaçları uygulamayınız.
 • Cildinizi çok hassas hale getirdiği ve güneş yanıklarına neden olabileceği için, limon suyu ev ilaçları kullandıktan sonra güneş ışığına çıkmayın.

İpuçları:

 • Paketlenmiş çeşitlilik cildinize zarar verebilecek koruyucu maddeler içerdiğinden, sadece taze sıkılmış limon suyu kullanın.
 • Hassas bir cildiniz varsa, cildinizi daha yumuşak hale getirmek için yukarıdaki karışımlardan herhangi birine bal veya gül suyu ekleyebilirsiniz.

Yöntem 4 – E Vitamini

Birçok dermatolog, cilt lekesi problemlerinin, özellikle de siyah noktaların görünümünü azaltmak için E vitamini yağının yararlarını onaylamıştır. Bu yüzden birçok cilt bakım ürününde bulunan hayati maddelerden biridir. E vitamini, yaşlanma ve renk kaybından sorumlu olan ve hasarlı hücreleri onarmaya yardımcı olan serbest radikalleri hedef alan bir antioksidandır ( 2 ). Üstelik, E vitamini yağının, cildinize doğrudan uygulanmasını sağlamak için diğer bileşenlerle karıştırılmasına gerek yoktur. Bu nedenle, siyah noktaları çıkarma için uygun ve ucuz maliyetli bir seçenektir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

Bir şişe E vitamini yağı

Hazırlanışı ve Uygulaması:

Doğrudan siyah noktalara birkaç damla E vitamini yağı uygulayın ve temiz parmaklarla cildinize sürün.

Her gün uyumadan önce.

Uyarı:

 • Bazı insanlar E vitamini yağına karşı alerjik olabilirler ve temas ettikleri takdirde kontakt dermatit geliştirebilirler. Yukarıda belirtilen ev ilaçlarını denemeden önce önkolunuzda bir yama testi yapın.
 • E vitamini ağır bir formülasyona girdiğinden, cildiniz akne eğilimli ise cildinizin daha kötü hal almasına neden olabilir.

İpuçları:

 • E vitamini kalın bir yağ formunda olduğundan ve yıkamanızı gerektirmediğinden, yüzünüz gün boyunca yağlı gözükebilir. Bu nedenle geceleri nemlendiricinin yerine uygulamak en iyisidir.
 • Badem, yer fıstığı, buğday tohumu yağı, ayçiçeği çekirdeği ve kuru kayısı gibi E vitamini açısından zengin besinleri günlük diyetinize ekleyin ve birçok faydasından yararlanın.

Yöntem 5: Patates

Ah, patates – bize patates kızartması, patates cipsi gibi hayattaki basit sevinçleri veren harika sebze. Bize mide mutluluğu vermenin yanı sıra, patatesler de cildimiz için harikalar yapabilir. Nişasta ve şeker – patatesin ana bileşenleri – ölü cilt hücrelerini yok etmek ve yenilerinin gelişmesine yardımcı olmak için birleşik peeling sihrini kullanırlar. Cildinizde bulunan kollajen üretimini canlandıran B6 vitamini, C vitamini, potasyum, çinko ve fosfor mineralleri de bulunur ( 3 ). Sonuç olarak, bir patates birçok cilt bakımı yararı sağlamak için birlikte çalışan çok sayıda mineral deposudur. Siyah lekeleri çıkarmak için patates kullanmanın birçok farklı yolu vardır.

Bizim favori seçimlerimizi öğrenmek için aşağıdan okuyun.

Zengin C vitamini içeriği sayesinde patates ve limon suyunun kombine ağartma özellikleri, koyu leke çıkarma ve cilt parlatma işlemi için mükemmel bir ev ilacıdır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • 1 patates
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • Bir bıçak
 • Pamuk topları

Hazırlanışı ve Uygulaması:

 1. Patatesleri ince dilimler halinde dilimleyin ve bir bardak kaynar suya batırın.
 2. Patates dilimlerini yarım saat bekletin.
 3. Patates dilimlerini çıkarın ve geride kalan suya bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin.
 4. Patates suyu ve limon suyu karışımını bir saat soğutun.
 5. Soğuk karışımı bir pamuk topu kullanarak doğrudan karanlık noktalara uygulayın.
 6. 20 dakika sonra temiz su ile yıkayınız.

Günde iki kez, her gün.

 

Yöntem 6: Aloe Vera

Sanırım sayısız insan tarafından sonsuz sayıda kez aloe vera’nın cilt için en iyi şey olduğunu duyduk. Fakat tüm bu insanlar ve cilt bakım şirketlerinin aloe vera hakkında çok büyük iddialarda bulunmasının bir nedeni var. Vücudumuzda bulunan amino asitlerin% 90’ını A, B, C ve E vitaminlerine ek olarak içerir. Bütün bunlar, bu mucize bitkisinde bulunan beta-karoten ile birlikte, bu bitkiye mucizevi anti yaşlanma ve cilt besleyici özellikleri. Hızlı depigmentasyon sağlamanın yanı sıra, siyah lekelerin ve güneş yanığının giderilmesini sağlar, bu harika bitki ayrıca analjezik (ağrı kesici) ve antiseptik özelliklere de sahiptir ( 5).). Ve tüm bunları kapatmak için aloe vera mükemmel bir nemlendirici olarak çalışır. Bu, dikenli küçük bitkinin içi çok fazla iyilikle doludur. Her neyse, burada koyu lekelerin giderilmesi için aloe vera’yı kullanmanın en sevdiğimiz yöntemini açıklıyoruz.

Şeker, ölü cilt hücrelerini kazımak için bir eksfoliye edici görevi görür ve aloe vera ile limon suyunun çift ağartıcı özellikleri, cildinizi koyu lekelerden arındırmak için harikadır, böylece cildinizi parlak ve parlak bırakır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • ½ bardak aloe vera jeli
 • 1 çorba kaşığı şeker
 • 2 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulaması:

 1. Aloe vera jeli, şekeri ve limon suyunu temiz bir kaba koyun ve iyice karıştırın.
 2. Temiz ellerinizle karışımı 10 dakika boyunca yüzünüze sürün ve karanlık noktalara sahip bölgelere daha fazla dikkat edin.
 3. Temiz su ile yıkayınız ve nemlendiriniz.

Her alternatif gün.

Uyarı:

 • Lateks alerjisi olan kişiler, aloe vera yapraklarının astarında bulunan bileşen aloin ile temas halinde olmalarından dolayı tahriş edebilir. Böylece, yapraklarından aloe vera jeli ayıklanırken eldiven giymek en iyisidir.
 • Sarımsak, soğan veya lale alerjiniz varsa, aloe vera alerjisi olabilir. Yukarıda listelenen ev ilaçlarından herhangi birine devam etmeden önce önkolunuzun içine bir yama testi yapın.

İpuçları:

 • Evde yetiştirmek için aloe vera bitkisi için uygun saksı seçimi yapın. Bu sayede, tüm cilt bakımı ihtiyaçlarınız için her zaman hazır olacaksınız.
 • Her gün aloe vera jeli tüketerek sağlığınızı güçlendirmek ve doğal bir ışıltı elde etmek için başka bir meyve ile güzel bir karışım yapın.

Yöntem 7: Tatlı Badem Yağı

Eminim ki anneniz, büyükanneniz ve temel olarak hayatınızdaki herkes, hayatınızın birçok noktasında, tüm cilt, saç ve hafıza sorunlarınızda bademlerin nasıl bir çözüm olduğunu anlatmıştır. Neden olmasın? Bademler, oleik ve linoleik asitler, doymamış yağ asitleri, fitosteroller ve A, B2, B6, D ve E vitaminleri ile yüklenir. Bir küçük yemişin çok fazla besin maddesi tutabileceğini merak ediyorsun değil mi? Onlarda bulunan tüm bu harika güzellikler sayesinde, bademden çıkarılan yağ, kozmetik ve cilt bakım endüstrisinde bir iksir olarak kabul edilir. Böylelikle, badem yağının siyah noktaları, güneş lekelerini ve diğer istenmeyen pigmentasyonu ( 6) azaltması için harikadır. Ek olarak, cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak etkili bir güneş kremi olarak da hareket eder. En iyi kısım? Badem yağı yağsızdır, çabucak emilir ve her cilt tipi için harika bir malzemedir – hassas ciltli herkes için mükemmel bir yardımcıdır.

E Vitamini yağı ve badem yağı, koyu lekelerinizi hafifletmek ve cildinize parlak bir görünüm kazandırmak için güzel çalışan iki konsantre sıvıdır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 2 damla E vitamini yağı
 • Bir mikrodalga

Hazırlanışı ve Uygulaması:

 1. Küçük bir kasede veya bardağa badem yağı ve E vitamini yağı ekleyin. Şişelenmiş E vitamini yağını kullanabilir ya da E vitamini kapsülden yağı çıkartabilirsiniz.
 2. Yağ karışımını 10 saniye mikrodalgada ısıtın.
 3. Yüzünüzün her yerine bir losyon gibi uygulayın.
 4. Siyah noktalarda, yağları yavaşça dairesel hareketlerle sürün. Gece boyunca yüzünüzde kalsın.

Her gece, uyumadan önce.

Uyarı:

Bademlere veya başka bir ağaç yemişine alerjiniz varsa, badem yağından uzak durun, çünkü deri üzerinde kullanıldığında bile oldukça şiddetli bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

İpuçları:

 • Her gece cildinizi (yüz ve vücut) nemlendirmeden önce badem yağı sürün. Ultra yumuşak ve nemlendirilmiş bir ciltle uyanacaksınız.
 • Komorojenik olmadığı için (yağsız ve çabuk emilir), vaktinizi gözeneklerinizin tıkanmasına ve cildinizin kurumasına engel olmak için makyajınızı uygulamadan birkaç dakika önce badem yağı uygulayabilirsiniz.
 • Badem yağı aynı zamanda su geçirmez maskaraların en inatçılarını bile temizlemeyi başaran mükemmel bir makyaj temizleyicisidir.
 • Günlük diyetinize 4-5 badem ekleyerek tam depigmentasyon, saç güçlendirici ve hafıza güçlendirici faydaları elde edin.

Diğer Yöntemler:

 1. Yulaf Ezmesi, Zerdeçal, Beyaz Un Ve Yeşil Çay
 2. Nohut ve Limon Suyu
 3. Zerdeçal, Yoğurt ve Zeytin Yağı
 4. Maydanoz, Limon Suyu ve Bal
 5. Hint Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı
 6. Soğan Suyu Ve Sarımsak Suyu
 7. Ananas Suyu Ve Yoğurt
 8. Elma Sirkesi ve Portakal Suyu
 9. Papaya, Yulaf Ezmesi ve Hindistan Cevizi Yağı
 10. Domates Suyu ve Limon Suyu
 11. Sandal Ağacı Yağı, Portakal Suyu ve E Vitamini Yağı
 12. Salatalık, Aloe Vera Jeli, Limon Suyu
 13. Süt, Zerdeçal ve Sandal Ağacı Yağı
 14. Yoğurt, Nane ve Gül Suyu
 15. Yaban Turpu, Elma Sirkesi ve Bal
 16. Bal ve Patates
 17. Portakal Kabuğu Ve Yoğurt
 18. Çilek ve Elma Sirkesi

İşte siyah noktalardan nasıl kurtulacağımıza dair en iyi çareler listemiz. Bu ilaçlar cildinizi birkaç hafta içinde temiz ve lekesiz hale getirecektir. Cildiniz daha sağlıklı ve yumuşak hale gelir ve ayrıca bu ilaçların birden fazla faydası olduğu için parlamaya başlar.

Aşağıdaki yorumlar bölümünde hangisinin sizin için en iyi çalıştığını bize bildirmeyi unutmayın.