Vitiligo Nedir? 20 Mucizevi Doğal Tedavi Yöntemi

Derideki beyaz lekelerin görünümü vitiligo olarak bilinir. Cilt pigmentlerinin kaybına bağlı bir deri hastalığıdır.

Melanin, cildin karakteristik rengini verir. Melanin veya melanosit üreten hücreler çalışmayı bıraktığında veya öldüğünde, ciltte beyaz lekeler görülür. Görünüşte beyaz lekelerden kurtulmak gerçekten zor. Genellikle normal cilt rengi lekelerle kaybolur. Vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir ( 1 ).

Allopatik bilimler bu hastalık için bir dizi tedavi öngörmektedir ve bunlar her zaman acı verici ve pahalıdır. Ancak insanların yerine takip edebilecekleri birkaç doğal yol var.

Vitiligo Nedenleri?

Vitiligo’nun nedeni bilinmemektedir, ancak bazı olası nedenler şunlardır:

 • Ciltte melanositlere saldıran ve tahrip eden bağışıklık sistemi bozukluğu (otoimmün bozukluk)
 • Genetik
 • Güneş yanığı, stres veya endüstriyel kimyasallara maruz kalma gibi bir tetikleyici olay ( 1 , 2 )

Vitiligo‘dan Kurtulmanız İçin Mucizevi Doğal Tedavi Yöntemleri

 1. Hindistan Cevizi Yağı Masajı
 2. Aloe Vera
 3. Khella
 4. Uçucu yağlar
 5. Gingko biloba
 6. Zeytin Yaprağı Ekstresi
 7. Vitaminler
 8. Zencefil
 9. Meyve suyu tarifi
 10. Yeşil çay
 11. Papaya
 12. Hardal yağı ve zerdeçal
 13. Kırmızı kil
 14. Turp tohumları
 15. Yoğurt
 16. Bal Ve Sandal Ağacı
 17. Neem
 18. Lahana
 19. Bakır
 20. Demirhindi
 21. Kutsal fesleğen

1. Hindistan Cevizi Yağı Masajı

Saf Hindistan Cevizi Yağını, gündüz ve gece boyunca etkilenen bölgelere masaj yapın. Yağı gece boyunca bekletin. Bunu her gece tekrarlayın.

2. Aloe Vera

Aloe vera yaprağını ikiye bölün. İçindeki jeli etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç saat bekletin. Bunu günde 2-3 kez tekrarlayın.

3. Khella

Khella takviyeleri. Bu takviyeyi yemeklerle birlikte alın. Bu Mısırlı şifalı bitki ‘khella’ olarak da bilinir. Avrupa Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, khella’nın bileşenlerinin vitiligo tedavisinde yararlı olduğu gösterilmiştir ( 7 ). Lütfen bu bitkiyi almadan önce doktorunuzla birlikte dozu doğrulayın.

4. Uçucu Yağlar

Nergis, karabiber, bergamot ve çay ağacı yağları vitiligo için en etkili esansiyel yağlardır. Bu yağlardan herhangi birini taşıyıcı bir yağ(jojoba) ile birlikte etkilenen yüzeye sürün. Günde iki veya üç defa kullanın.

5. Gingko biloba

Ginkgo biloba ekstresini günde iki defa alın. Bunu 10-12 hafta boyunca devam edin. Gingko biloba bitki vitiligo için inanılmaz bir ev ilaçtır. Sadece hastalığın ilerleyişini yavaşlatmayacak, aynı zamanda sürekli kullandığınız takdirde cildinizdeki beyaz lekeleri yeniden boyamaya yardımcı olacaktır. Bu etkilerden immün modülatör ve antioksidan özellikleri sorumludur ( 12 ).

6. Zeytin Yaprağı Ekstresi

Zeytin yaprağı ekstresi tentürü. Bunu şişenizde belirtildiği gibi cildinizdeki beyaz lekeler üzerinde uygulayın. Zeytin yaprağı ekstresi doğada antimikrobiyaldir ( 13 ). Vitiligo tedavisinde yardımcı olduğu gösterilmiştir.

7. Vitaminler

Vitiligo hastalarında yaygın bir eksiklik, B12 vitaminidir. Bu vitamin, kırmızı kan hücrelerinin gelişiminde önemli bir rol oynar. Eksikliği anemi ve beyaz lekelere veya vitiligoya neden olabilir. B12 vitamini eksikliğinizden şüpheleniyorsanız, kendinizi hemen test edin. Vitamin B12 ve folik asit ile takviyenin, vitiligo hastalarında pigmentasyonu düzeltmek ve aynı zamanda hastalığın yayılmasını kontrol etmek için iyi çalıştığı görülmüştür( 14 , 15 ). Yararlandığınız diğer vitaminler, güçlü antioksidanlar olduğu için C & E vitaminidir.

8. Zencefil

Taze zencefil suyu. Zencefil suyunu etkilenen bölgeye uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Günlük olarak uygulayın. Zencefil kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda anti-inflamatuar bir ajandır ve cildin sağlığını koruyan bol miktarda antioksidan içerir ( 16 ).

Her gün bir bardak suya eklenmiş bir çorba kaşığı zencefil suyu ve limon suyu tüketebilirsiniz.

9. Yeşil Çay

Kaynamış suya yeşil çay poşetini koyun. Daha sonra bu poşeti etkilenen yüzeylere koyun. Ayrıca, günde iki kez bir fincan yeşil çay içmekte faydalı olur. Yeşil çayın özleri, yüzdeki beyaz lekelerin büyük ölçüde giderilmesine yardımcı olacaktır. Bunun nedeni yeşil çayın, zarar veren serbest radikalleri çıkararak cildi iyileştirecek bol miktarda antioksidan içermesidir ( 20 ).

10. Papaya

Papaya parçalarını direkt olarak beyaz lekeler üzerinde ovalayabilir veya püre haline getirebilir ve bir kat olarak kullanabilirsiniz. 10-12 dakika bekletin. Soğuk su ile durulayın. Bunu her gün bir kez tekrarlayın. Papaya, havuç gibi karoten bakımından zengindir. Melanin, cildin doğal pigmentini canlandırmaya ve hipopigmente alanlardaki rengi düzeltmeye yardımcı olur ( 21 ).

11. Hardal Yağı ve Zerdeçal

250 ml Hardal yağına 5 çay kaşığı zerdeçal koyun. İyice karıştırın. Bunu beyaz noktalara uygulayın ve birkaç saat açık bırakın. Geri kalan yağı serin ve kapalı bir yerde saklayın. İstediğiniz sonuçları görene kadar bunu günde iki kez tekrarlayın. Zerdeçal ve hardal yağının topikal uygulaması, vitiligo için harikadır. Sonuçları görmek biraz zaman alabilir, ancak sonuçlar uzun ömürlü olacağından beklediğinize kesinlikle değer. Bu kombinasyon anti-enflamatuar ve dolaşım uyarıcı özelliklere sahiptir ( 22 , 23 ).

12. Kırmızı Kil

2 yemek kaşığı kırmızı kile 1 çorba kaşığı zencefil suyu koyun. Macun haline getirin ve etkilenen bölgeye sürün. 10 dakika üzerinde tutun ve ılık suyla yıkayın. Bunu her gün bir kez yapın. Zencefil suyu kan dolaşımında iyi bir uyarıcıdır ve ayrıca antioksidanlar içerir. Kırmızı kil, kırmızı rengini veren bakır içerir. Bu bakır aynı zamanda cildin rengini vitiligo nedeniyle oluşan beyaz lekelerin kaybolmasında etkilidir ( 24 ).

13. Turp Tohumları

50 gr turp tohumunu toz haline getirin. Macun haline gelecek şekilde üzerine beyaz sirke dökün. Etkilenen bölgelere sürün ve 15 dakika bekletin. Bunu altı ay boyunca yapın ve beyaz lekelerin kademeli olarak kaybolduğunu göreceksiniz. Turp tohumları, iyileştirici özellikleri nedeniyle insan derisinde melanin rejenerasyonunda çok etkilidir. Düzenli kullanımda, bu ilaç cilt tonunuzu bile düzeltir ( 25 ).

14. Yoğurt

Öğünlerinizin arasında 1 kase yoğurt alın. Sağlıklı cilt ve bağırsak için her gün yoğurt yemeye özen gösterin. Yoğurt, vücuttaki B12 vitamini düzeylerini artırır ( 26 ). Bu eksikliği genellikle vitiligo hastalarında görülür.

15. Sandal Ağacı

Bir tutam sandal ağacı tozu üzerine bir tutam zerdeçal ile bal ekleyin. Macun kıvamına getirin.Etkilenen bölgelere uygulayın. 10 dakika boyunca tuttuktan sonra su ile yıkayınız. Her gün kullanabilirsiniz. Bal, antifungal ve antibakteriyel bileşenleri nedeniyle bakterileri ve mantarları öldürmekte faydalıdır. Ayrıca cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ( 27 ). Sandal ağacıyla birlikte, her iki bileşenin anti-enflamatuar ve antioksidan bileşenleri de beyaz lekelerinizi kolayca yok edecektir ( 28 ).

16. Neem Yaprakları

Neem yapraklarını püre haline getirin. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal dökün. Beyaz lekelere uygulayın ve doğal olarak kurumasını bekleyin. 10-12 dakika sonra durulayın. Yaprak bulamazsanız neem ağacı yağı kullanın. Bunu her gün bir kez tekrarlayın. Neem, her türlü cilt sorununu tedavi etmek için çok iyi bir doğal çözümdür. Neem yaprakları cildin orijinal rengini yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir ( 29 ).

17. Lahana

Lahana yapraklarını etkilenen bölgelere sürün.  5-10 dakika bekletin, böylece cilt beyaz lekeleri tedavi edebilen lahana suyuyla reaksiyona girecektir. Sonra yıkayın.

Lahana suyu vitiligo gibi cilt rahatsızlıkları için tek çözümdür. İyileşme özellikleri içinde bulunan amino asit metionine bağlanabilir ( 30 ).

18. Bakır

Suyu gece boyunca bakır kapta oda sıcaklığında saklayın. Bu suyu sabah aç karına için.

Bakırın bağışıklık artırma özelliği, vitiligo tedavisi için iyidir. Su, bakır teknede bir gece tutulduğunda, bakır iyonları ile aşılanır. Bu, günlük olarak tüketildiğinde vücutta melanin üretilmesine yardımcı olacak, böylece beyaz lekelerde pigmentasyonu geri getirecektir. Sonunda, cildinizin normal güzelliğini yeniden kazanabilirsiniz ( 31 ).

19. Demirhindi

25 gr demirhindi ve varsa psoralen tohumlarını 4 gün suda bekletin. Tohum karışımını kurulayın ve ıslatma için kullanılan aynı suyu kullanarak kaba bir ezme haline getirin. Bu ezmeyi beyaz lekelere uygulayın. 20 dakika bekletin ve sonra yıkayın.

Ayrıca, eşit miktarlarda Psoralen tohum tozunu, Barberry kök tozu, siyah kimyon ve bazı hindistancevizi yağı ile karıştırabilirsiniz. Yumuşak bir macun oluşturmak için karıştırın ve karışımı cildinizdeki beyaz lekelere uygulayın. 4-5 ay sonra görünür sonuçları göreceksiniz. Derideki beyaz lekeleri azaltmak için işlemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Psoralen ot, vitiligo için etkili bir ev ilaçtır. Bitkinin tohumları, derideki beyaz lekeleri tedavi etmek için kullanılır. Melanin üretiminde bir engellemeye yol açan yolları keser ( 33 , 34 ).

20. Kutsal Fesleğen

Bir kaç fesleğini ezin ve üzerine bir kaç damla limon suyu dökün. Etkilenen bölgeye uygulayın. Yaklaşık 10 dakika sonra durulayın.

Bu doğal ilaçlar belki beyaz lekeleri azaltmak için bir anda sihirli bir küre gibi davranmayacak, ancak zamanla gözle görülür etkiler yaratacaktır. Farkı görmek için bunları düzenli olarak kullanmanız gerekir. Bu beyaz lekeleri azaltmak için doğal ev ilaçları ve uygun bir diyete bağlı kalmak en iyisidir.