Yasemin Çayı Faydaları

Yasemin çayı, yeşil çay yapraklarını bir yasemin bitkisinin çiçekleriyle harmanlayarak geleneksel olarak yapılan kokulu bir çaydır. Bu Kkokulu çay, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir Çin’de –binlerce yıldır Ming hanedanına kadar uzanıyor. Hem Asya’da hem de yurtdışındaki popülaritesi yasemin çayı sağlık yararları ve içeceğin kokulu, narin aromasıyla ilgilidir.

Yasemin çayında çok az miktarda kafein vardır. Yalnız yeşil çay ile hazırlanan yasemin çayında fincan başına 35mg, siyah çay ile hazırlanan yasemin çayında ise 90mg’a kadar kafein içerir – yasemin cayi kafein.

Yasemin Çayı Faydaları

İçeceğin aroması ve kokusuna ek olarak Yasemin çayı ne işe yarar ?

  • Çaydaki kafein, metabolizmada ve zihinsel uyanıklıkta hafif bir geçici artış sağlar.
  • Bazı sınırlı kanıtlar yeşil çayın Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’ndeki Bütünleştirici Tıp Veri Tabanına göre kanser karşıtı özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir.  Bazı çalışmalar yeşil çayın kolesterol ve kalp hastalığı üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.
  • 2009 yılında yapılan bir çalışmada yasemin çayı içen erkeklerde özofageal skuamöz hücreli karsinoma karşı doza bağlı koruyucu bir fayda olabileceği ileri sürülmüştür. Bununla birlikte, çalışma yazarları, yararı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
  • Çin’de yapılan bir çalışmada , yeşil çay ve yasemin çayı tüketiminin bağımsız olarak daha düşük bir felç riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
  • Bazı çay içenler yasemin stresin azaltılmasına yardımcı olduğuna ve uykudan önce sakinleşmeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Bununla birlikte, bu faydalar klinik çalışmalarda belgelenmemiştir.

Yasemin Çayı Yan Etkileri

Yasemin çayı, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilmektedir . Ancak, herhangi bir kafeinli içecek içtiğinizde, bazı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz – özellikle içeceği büyük miktarlarda tüketirseniz. Çok fazla çay içtikten sonra baş ağrısı, titreme, titreme ya da problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yan etkiyi azaltmak için, daha az çay içebilirsiniz.