Zencefil Faydaları – Zencefil Çayı

Zencefil, yemek pişirmede ve özellikle Asya ve Hint mutfağında popüler bir malzemedir. Ayrıca binlerce yıldır tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Olası sağlık faydaları arasında, bulantı, iştahsızlık, tutuklama ve ağrıyı gidermek sayılabilir. Zencefil bitkisinin kök veya yeraltı sapı (rizom) taze zencefil olarak tüketilebilir, toz haline getirilebilir, baharat olarak, yağ halinde veya meyve suyu şeklinde tüketilebilir. Zencefil, kakule ve zerdeçalın yanı sıra Zingiberaceae ailesinin bir parçasıdır. Hindistan, Jamaika, Fiji, Endonezya ve Avustralya’da yaygın olarak üretilmektedir.

Zencefil özü ve zencefil yağı gibi taze ve kurutulmuş, ve tentür, kapsül ve pastillerde bulunur. Zencefilli yiyecekler arasında zencefilli kurabiye, zencefilli çörek, zencefilli gazoz ve çok çeşitli lezzetli yemek tarifleri bulunur.

Zencefil Hakkında Hızlı Sağlık İpuçları

İşte zencefil hakkında bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla detay var.

 • Zencefil uzun süre mutfak ve tıbbi amaçlı kullanılmıştır.
 • Olası sağlık faydaları arasında mide bulantısı, ağrı ve inflamasyonun azaltılması yer alır .
 • Zencefil, köri veya tuzlu yemeklerde doğranmış veya ezilmiş, tatlı veya şekerlemelerde kurutulmuş veya kristalize edilmiş çay yapmak için kullanılabilir.

Zencefilin Faydaları

Her çeşit tüketilen meyve ve sebzeler, yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık durumunun azaltılması ile alakalı tespitler yapılmıştır. Bununla birlikte, bazı otlar ve baharatlar ek sağlık yararları sağlayabilir. Bunlardan biri zencefil.

Bilimsel analiz, zencefilin yüzlerce bileşik ve metabolit içerdiğini , bunların bir kısmının sağlığa ve şifaya katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Bunlardan, gingeroller ve shogaoller en çok araştırılan konulardı.

1. Sindirim
Zencefildeki fenolik bileşiklerin, gastrointestinal (GI) irritasyonu hafifletmeye yardımcı olduğu, tükürük ve safra üretimini teşvik ettiği ve gastrik kasılmaları gıda ve sıvıların GI yolu boyunca hareket ettiği gibi baskıladığı bilinmektedir.

Aynı zamanda, zencefilin, tripsin ve pankreatik lipaz enzimleri üzerinde yararlı etkileri olduğu ve sindirim sistemi boyunca motiliteyi arttırdığı görülmektedir. Bu, zencefilin kolon kanserini ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .

2. Mide bulantısı
Çiğ zencefil çiğnemek veya zencefil çayı içmek, kanser tedavisi sırasında bulantı için yaygın bir ev çaresidir . Hareket hastalığı için zencefil almak, bulantı hissini azaltıyor gibi görünüyor, ancak kusmayı önlemek için etkili olduğu henüz bilinmiyor.

Zencefil, mide bulantısını rahatlatmak için hamilelik sırasında güvenlidir. Zencefil pastilleri veya şekerler şeklinde mevcuttur.

3. Soğuk algınlığı ve grip yardımı
Soğuk havalarda, zencefil çayını içmek sıcak tutmak için iyi bir yoldur. Terletmez ancak spor esnasında terlemeyi teşvik eder, vücudu içeriden ısıtmak için çalışır.

Evde zencefil çayı yapmak için, 20 ila 40 gram (g) taze zencefil dilimleyin ve bir fincan sıcak suda bekletin. Bir dilim limon veya bir damla bal eklenmesi, C vitamini ve antibakteriyel özellikler dahil olmak üzere lezzet ve ek faydalar ekler .

Zencefil çayı soğuk algınlığı veya grip için yatıştırıcı bir doğal çözümdür .

4. Ağrı azaltma
Gürcistan Üniversitesi’nde yürütülen 74 gönüllünün katıldığı bir çalışma, günlük zencefil takviyesinin egzersize bağlı kas ağrısını yüzde 25 azalttığını buldu. Zencefilde bazı kadınların menstruasyon döngüsü sırasında yaşadığı şiddetli ağrı, dismenore belirtilerini azaltmak için bulunmuştur .

5. Enflamasyon
Zencefil iltihabı azaltmak ve iltihaplı koşulları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır. Cancer Prevention Research dergisinde yayınlanan bir çalışmada , çevrimiçi satın alınabilen zencefil takviyelerinin, 20 gönüllünün bağırsaklarında gelişen kolorektal kanser riskini azalttığı bildirilmiştir. Zencefil ayrıca osteoartrit ile ilintili iltihaplanmayı tedavi etmek için “mütevazi olarak etkili ve makul ölçüde güvenli” bulunmuştur.

6. Kardiyovasküler sağlık
Diğer olası kullanımlar arasında kolesterolün azaltılması, kan pıhtılaşması riskinin azaltılması ve sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olunması yer alır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak kanıtlanırsa, zencefil kalp hastalığı ve diyabet için bir tedavinin bir parçası olabilir.

Zencefilin Besin Değerleri

Zencefil çeşitli vitamin ve mineraller sağlar:

100 gram (g) taze zencefil kökü içinde, vardır :

 • 79 kalori
 • 17.86 g karbonhidrat
 • 3.6 g diyet lifi
 • 3.57 g protein
 • 0 g şeker
 • 14 mg sodyum
 • 1.15 g demir
 • 7.7 mg C vitamini
 • 33 mg potasyum
 • B6 vitamini
 • magnezyum
 • fosfor
 • çinko
 • folat
 • b 2 vitamini
 • niasin

Taze veya kurutulmuş zencefil, gereksiz tuz veya şeker eklemeden yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için kullanılabilir. Zencefil küçük miktarlarda sıklıkla tüketildiği için, vücudunuza önemli miktarlarda kalori, karbonhidrat, protein veya lif dahil etmez.

Zencefil Neye İyi Gelir

Zencefilde bulunan ve sağlığa yararlı olan diğer anti-enflamatuar ve antioksidan bileşikler arasında gingeroller, beta-karoten , kapsaisin, kafeik asit, kurkumin ve salisilat yer alır. Zencefil, birkaç farklı deniz ürünleri, portakal, kavun, domuz eti, tavuk, balkabağı , ravent ve elma çeşitleri ile iyi bir çift olabilir. Taze zencefil satın alırken, pürüzsüz, gergin bir cilde, kırışıklığa ve baharatlı bir aromaya sahip bir kökü arayın.

Sıkıca sarılmış plastik bir torbadaki taze zencefili buzdolabında veya dondurucuda saklayın ve kullanmadan önce soyun ve rendeleyin. Ekstra lezzet için herhangi bir uygun yemeğe ekleyin.

Taze zencefil mevcut değilse, kurutulmuş kullanabilirsiniz.

Çoğu yemek tarifinde bir çay kaşığı öğütülmüş zencefil veya bir yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil kullanılabilir. Kök zencefil çoğu marketin otlar ve baharat bölümünde bulunabilir.

Zencefil Zararları

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) zencefilin “genel olarak güvenli” olarak kabul edilen bir gıda katkı maddesi olduğunu düşünmektedir .

Doğal zencefil çoğu insan için az bilinen ya da bilinen yan etkilere neden olur. Bununla birlikte, bazılarında, yüksek miktarda alım, asit reflü semptomlarını kötüleştirebilir, ağzı tahriş edebilir ve ishale neden olabilir. Zencefili kapsül olarak almak, mide ekşimesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir .

Zencefil takviyelerinin etkinliği ve yan etkileri markaya ve formülasyona göre değişecektir, ancak insanlara günde 4 gramdan fazla kuru zencefil almaması veya gebeliği sırasında besin kaynakları da dahil olmak üzere 1 gramdan fazla almaması önerilir. Bilim adamları, standartlaştırılmadıklarından, takviyeleri kullanırken dikkatli olmaya teşvik ederler.

Hamile olan veya safra taşı , şeker hastalığı ya da kan pıhtılaşma bozukluğu olan herkes zencefil almadan önce doktoruna danışmalıdır. Zencefil takviyeleri aspirin veya diğer kan inceltici ilaçlarla kullanılmamalıdır.

Ek besinlerden ziyade besin maddelerinin besin kaynaklarını aramak ve onları bir öğeye odaklanmak yerine genel bir diyetin parçası olarak tüketmek daha iyidir.

Zencefil Nasıl Kullanır ?

Zencefili kullanmak için bazı lezzetli yöntemler:

 • Bir meyve suyuna taze zencefil ekleyin
 • Bir tavada veya ev yapımı salata sosu için taze veya kuru zencefil ekleyin
 • Kaynar suda dik soyulmuş taze zencefil ile taze zencefil çayı yapın
 • Herhangi bir balık tarifi hazırlamak için taze veya kuru zencefil kullanın