Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Zeytinyağı bugün dünya üzerinde her yerdedir! Sağlık konusunda bilinçli nüfus nihayetinde zeytinyağı kullanmanın birçok yararına inanıyor. Daha önce zeytinyağı, salata sosu olarak kullanılmak üzere sınırlandırılmıştı. Ama zaman değişiyor.

Zeytinyağı aslında bir çok form, renk, tat ve asit seviyesinde gelir. Bu yağ, zeytinin sıkılıp zeytinyağının çıkarılmasından sonra, pirinada (ing. pomace) kalan %2-5 kadar zeytinyağı hegzan (hexane) gibi solventler kullanılarak çıkarılır. Ancak, buna kesinlikle zeytinyağı denmez. Daha çok kozmetik endüstrisinde kullanılan bir yağdır.

Zeytinyağının Faydaları

Masaj yağı olarak zeytin yağı kullanmak size sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt verebilir. Pirina zeytinyağı, hemen hemen benzer bir bileşim içerdiğinden, sızma zeytinyağının yerini almak için çeşitli masajlarda kullanılır hem de çok daha ucuzdur. Kuru bir cildiniz varsa, pirina zeytinyağı özellikle yararlıdır. Kuru cildi daha etkili besler ve tedavi eder. Banyonuzda az miktarda pirina zeytinyağı kullanmak cildinizi canlandırmanıza yardımcı olabilir.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Pirina zeytinyağı saç dökülmesini ve kuru kafa derisini tedavi etmek için kullanılabilir. Zeytinyağı kullanmanın en iyi yolu onu biraz ısıtmak ve doğrudan kafa derisine uygulamaktır. Hasarlı kafa derisini besler ve saç dökülmesini azaltır. Doğal bir parlatıcı olan pirina zeytinyağı saç dökülmesini tedavi eder.

Kolesterol Düzeylerini Düşürür

Pirina zeytinyağı, vücuttaki kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olan, neredeyse% 80 oranında tekli doymamış yağ içerir. Tekli doymamış yağ, kalbin işleyişini etkileyen kolesterol seviyelerini azaltmanıza yardımcı olur. Kolesterol kalpteki yükü artırarak kalbin içine ve dışına kan taşıyan ana arterleri bloke eder. Düzenli pirina yağı tüketimi, arterleri temiz tutabilir ve kanın düzgün şekilde akmasına izin verebilir.

 

Mutfağınızda zeytinyağı kullanıyor musunuz? Ne tür bir zeytinyağı kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Etiketler; zeytinyağının faydaları cilde, zeytinyağının cilde faydası, zeytinyağı faydaları, zeytinyağının faydaları, zeytinyağının saça faydaları, zeytinyağı kolestrol